5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Norské narýsované životy

Norské narýsované životy

Autor: Andrej Rušcák | Datum: 30.11.2016 | Vydání: 12/2016

Fjordy, ryby a ropa… to si představíme pod slovem Norsko. Stále víc Čechů Norsko navštěvuje (přes pověstnou drahotu se to tam v létě auty s českou poznávací značkou jenom hemží), jenže jaká je norská společnost? Proniknout do ní není snadné. Když se to podaří, ledacos vás překvapí.

Norské narýsované životy

S Nory to opravdu není legrace. Stereotypy o tom, jak bývají „uzavření“ a že dlouho trvá, než k sobě někoho pustí, jsou naprostá pravda. Tedy s výjimkou Norů ze severu. Ti jsou přátelští, takže když se přistěhují na jih (třeba do Osla), mají ten samý problém jako my cizinci: samotu. Norové si totiž vystačí s kamarády z dětství, a i když jsou vždy slušní a pozorní, kamarádit se s někým dalším je moc nebere. Mnoho cizinců v Norsku tak trpí jistou osamělostí, kterou si kompenzují tím, že na toto téma píšou blogy, a dokonce i knížky.

„Probít se“ mezi Nory se snaží leckdo a naráží přitom na tytéž problémy: v práci se lidé baví během pracovní doby o práci, během oběda o „neutrálních tématech“ (absolutně nepřípustná je jako téma třeba politika) a po pracovní době jdou okamžitě všichni po svých. Kde tedy potkat nové přátele? Existuje mnoho různých klubů, sportovních, uměleckých, zájmových, co hrdlo ráčí. Jenže i zde panuje nepsané pravidlo: nemíchat lidi z různých skupin a s každým z nich se bavit o tom, co vás spojuje, tedy s lidmi od volejbalu o volejbale, s lidmi od zpívání o zpívání. Chcete se bavit o politice? Vstupte do politické strany. Já jsem se opravdu snažil, a tak se mi po pěti letech v Norsku podařilo najít jednoho velmi dobrého kamaráda, několik dobrých známých a pak celou řadu známých. Mezi cizinci se takové „skóre“ považuje za velmi slušné.

V Norsku člověk docení význam české hospody – levného, všude dostupného socializačního zařízení. To tu není, a proto lidé postrádají neutrální půdu pro běžnou komunikaci. Není to ale tak, že právě kvůli drahým hospodám Norové tak pověstně pijí „jako Dánové“ (mimochodem, toto úsloví je jen polovinou toho původního dánského úsloví, které zní: Pije jako Dán, ale opilý je jako Švéd.). Norové nepijí ani kvůli depresím z nedostatku světla. Na to létají moc často na jih alias Syden (termín označující vše od Chorvatska po Tunisko, kam létají nízkonákladové aerolinky – bez velkého zájmu, o kterou z těch podivných zemí vlastně jde).

Deprese pocházejí spíš z něčeho jiného: Norsko je země, která je, zcela záměrně, vedena tak, aby zítřek vypadal jako dnešek, popřípadě aby se dal život plánovat doslova jako v Básnících (ve stylu „první dovolená v Jugoslávii, následuje první dítě, pak již výše zmíněný automobil, zde se stávám zástupcem ředitele…“). Hlavními hesly norské společnosti jsou předvídatelnost, stabilita, bezpečí, neměnnost. Jisté části populace, a to zdaleka nejen norské, tohle naprosto vyhovuje. Schopní a ambiciózní lidé mají v Norsku tři možnosti. Buďto se odstěhují do Baerum (luxusní předměstí Osla), kde budou vydělávat slušné peníze, které budou utrácet za ještě větší půjčky na vily a Tesly a kde status (čte se [státüs], je to doslova terminus technicus) je vším. Nebo odejdou do zahraničí a začnou novou kariéru jinde. Anebo zůstanou, kde jsou, ale z nudy, absolutní předvídatelnosti propadnou depresi kvůli jantelovu. Janteloven je fenomén, který je typický nejen pro Skandinávii. Jde o nepsaný soubor zásad společenského soužití, který by se dal shrnout do vět „nemysli si, že umíš něco víc než jiní, že jsi něco víc než někdo jiný, nebo že můžeš ostatní jen tak něčemu naučit“. Nic neznámého ani u nás doma. Minimálně pro ty, co ještě pamatují normalizaci...

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 12/2016 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace