5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Nová učebnice Sociální psychologie neopisuje od starších

Nová učebnice Sociální psychologie neopisuje od starších

Autor: Michal Osuský | Datum: 7.3.2007 | Vydání: 3/2007

Nová přehledová učebnice z pera editorů Hewstona a Stroeba (a mnoha dalších převážně evropských autorů) doplňuje regály česky psaných učebnic sociální psychologie.

Nejedná se o první přehledovou učebnici z této oblasti, ale pravděpodobně o nejzdařilejší přehledový kousek, který je na pultech nabízen.

Proti dříve vydané učebnici Základy sociální psychologie (N. Haysová), která byla pro mnoho českých kurzů sociální psychologie základní literaturou, nabízí především mnohem větší rozsah a hloubku výkladu. Na rozdíl od českých i slovenských učebnic užívá mnohem poutavější výklad a kvalita jednotlivých kapitol nekolísá. Proti tradici amerických učebnic sociální psychologie (například I. B. Myersová) se kniha vymezuje jednak mírně jiným uspořádáním témat, ale také zdůrazněním témat nových - historie vývoje evropské a světové sociální psychologie, evoluční sociální psychologie, emoce.

Americké učebnice lze číst na třikrát - v prvním kroku nadpisy kapitol, boxy se zajímavostmi a vtipy, které často velmi trefně ilustrují obsah knihy, v druhém kroku úvody a závěry kapitol a ve třetím kroku samotný text knihy. Recenzovanou knihu v první úrovni číst nelze, protože vtipy chybí a grafiku často jen z popisku není možné zcela pochopit. Na druhou stranu má ale kniha výborně propracovanou druhou úroveň - úvody a závěry kapitol. Každá začíná krátkým nástinem, seznamem klíčových slov a delším úvodem. V závěru kapitol a subkapitol jsou uvedeny závěry a shrnutí, což umožňuje čtenářům dobrou navigaci i při nesystematickém čtení knihy (což při užívání knihy jako učebnice bude patrně častější způsob čtení). Další dobrou navigační pomůckou jsou otázky v úvodech subkapitol, které vám prozradí, nač kapitola odpoví. Toto „dopravní značení“ patří jednoznačně mezi velké přednosti knihy. Třešničkou na dortu v této oblasti jsou odkazy na klíčové studie, které jsou uváděny na konci kapitol.

Co se týče samotného obsahu (třetí úroveň čtení), lze jej považovat za porovnatelný s ostatními učebnicemi sociální psychologie. Většina standardních témat je pokryta, chybí jen některé specifické koncepty, jako například moje oblíbená Sternbergova triangulární teorie lásky. Kladem knihy je důraz na empirické údaje, často včetně detailnějšího popisu experimentů. Po úvodu do historie disciplíny následuje celkem vydařená metodologická kapitola. Druhá část knihy se věnuje konstrukci sociálního světa (sociální kognice, emoce, atribuce a postoje), třetí část se věnuje interakcím a vztahům (prosociální chování, agrese, kooperace a kompetice, přátelství a láska) a čtvrtá sociálním skupinám (vlivy ve skupině, výkon, meziskupinové vztahy). V závěru knihy jsou „přilepeny“ dvě aplikační kapitoly o zdraví a organizačním chování.

Překlad je většinou dobrý, jen některé termíny se odklonily od běžně užívaných standardů (například rozložení odpovědnosti namísto častěji používané difuze odpovědnosti), což by mohlo studentům mírně komplikovat studium.

Knihu lze doporučit jak studentům sociální psychologie, tak dalším zájemcům o tento zajímavý obor. Svou cenou (999 Kč) se řadí mezi „luxusnější zboží“, ale pro seriózní zájemce to bude rentabilní investice.

Miles Hewstone, Wolfgang Stroebe: Sociální psychologie (Praha, Portál 2006)


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace