5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > O mužích anorekticích…

O mužích anorekticích…

Autor: Lucie Jandová | Datum: 3.7.2013 | Vydání: 7-8/2013

Nemoc modelek? Ale kdeže. Poruchou příjmu potravin trpí i muži. Na deset anorektiček připadá jeden muž. U nich je ale mnohem těžší problém rozpoznat, a tak se spousta z nich neléčí.

O mužích anorekticích…

Jejich blízcí často ani netuší, že vedle sebe mají anorektika. Důvod? Přepokládá se, že silní a udatní muži touto nemocí přece netrpí. Jenže silní a udatní muži hlavně nejsou zvyklí se se svými problémy svěřovat. Může trvat léta, než se na nemoc přijde.

„Mluvit o tom? S rodiči? Nebo s bratrem? To pro mě bylo absolutně nemyslitelné,“ kroutí hlavou pohledný mladík, říkejme mu třeba David. Davidovi je dvaatřicet let, pracuje jako grafi k a nikdo by v něm dnes nehledal mentálního anorektika, který v těch nejtěžších dobách svého dospívání vážil pouhých 41 kilo. Vytáhlý mladík o své minulosti mluví zřídka.

„Dnes už jsem někdo jiný,“ vysvětluje proč. Doby, kdy dokázal jíst jedno jablko hodinu, k večeři si dát dvě lžičky jogurtu, a přesto se dopracovat k přesvědčení, že je přejedený, jsou naštěstí tytam. Svou nemoc dokázal kdysi tajit celých pět let.

Sto kliků ráno, sto v poledne, sto večer

Podle odborníků je právě pozdní rozpoznání nemoci největší problém u mužů s poruchou příjmu potravy. Málokoho napadne, že se jedná právě o tuto poruchu, ačkoli dívka se stejnými příznaky by už dávno podobné podezření vzbudila. Také Davidovi rodiče si mysleli, že má syn problémy se žaludkem, usuzovali spíš na vředy ze stresu ze školy, kterou David bral velmi vážně.

Důvody, které vedou muže k tomu, že si dobrovolně ničí tělo i život, se od těch ženských také velmi liší. U anorektiček se předpokládá, že za jejich problémem stojí nevyrovnaný vztah s matkou, odmítání potravy je pak odmítání mateřské výživy neboli vzorců chování matky, stejně tak jako snaha popřít u sebe ženské křivky. Přestože se psychologové shodují, že přesné příčiny vzniku mentální anorexie tkví obvykle velmi hluboko, u mužů tkví původ poruchy pravděpodobně v příliš nízkém sebevědomí.

S tím David souhlasí. „No jasně. Jak jednoduché, že jo,“ procedí skrz zuby. Z jeho vyprávění vysvítá, že jeho mladšího bratra, nadšeného sportovce a fotbalistu, otec zbožňoval, uznával a protežoval. „Já byl jen lenoch, co věčně leží v knížkách nebo se hrabe v počítači,“ vzpomíná. „Takže když jsem chtěl na otce zapůsobit, dřel jsem do úmoru. Sto kliků ráno, sto v poledne, sto večer. Uznání stejně nepřišlo, zato já se každý večer skoro zhroutil. Zatím jen do hlubokého spánku, kdy se mi konečně vypnul kolotoč myšlenek v hlavě. Všechny byly o tom, že musím být opravdový, tvrdý chlap.“

Hlavně nebýt jako otec

Na to opravdové zhroucení si však musel ještě počkat. To mu bylo devatenáct a byl v prváku na vysoké. „Otec jako obvykle po večeři diskutoval s bráchou. O fotbale, o čem jiném. Kombinace jídla a jejich debat byla pro mě nesnesitelná. V té době jsem se dopracoval k jogurtu, rýži, jablkům a ovesným vločkám. Občas jsem si dopřál zeleninu. Rýpal jsem se v květáku a bál se odejít od plného talíře, aby mi táta zase nezačal nadávat do chcípáků a hubeňourů.“ Jenže to se stejně stalo a Davidovi, který se do svých problémů propadal někdy od svých čtrnácti let, povolily nervy. Poprvé v životě se odvážil otci vzdorovat a vyřvat na něj všechny své pocity nenávisti. Do té doby v sobě dusil vše a pocit křivdy byl k nevydržení.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 7-8/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace