5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Oidipův komplex po česku: Na vině je matka

Oidipův komplex po česku: Na vině je matka

Autor: Iva Adlerová | Datum: 3.3.2009 | Vydání: 3/2009

S osobnostně nedospělými muži, i v pokročilém věku vázanými silným emočním poutem k matce, se v psychologických poradnách setkáváme poměrně často. Jednu z podob této závislosti vystihuje termín oidipovský komplex. Proč se mu v Česku tak daří?

Příběh thébské královské rodiny nabízí mnoho velmi silných symbolů. To, co bylo základem Freudovy teorie - Oidipus zabil svého otce a oženil se se svou matkou - je jen částí souhry příčin a následků. Oidipův otec Laios se zalekl věštby, podle které, pokud se mu narodí syn, bude syn i jeho vrahem. Zřekl se své manželky Iokasté, aniž jí sdělil důvod. Rozhněvaná Iokasté jej opila a svedla ho. Podle logiky příběhu se z této smutné pomsty syn narodil a dostal jméno Oidipus. Laios novorozenci probodl chodidla hřebíkem a pohodil ho v lese. Tam ho našli pastýři a odnesli ho do Korintu, kde vyrůstal jako syn korintského krále. Když si dal Oidipus věštit svou budoucnost, dozvěděl se, že zabije svého otce a ožení se s matkou. Aby se to nestalo, odešel od svých domnělých rodičů a vydal se nevědomky ke svým skutečným rodičům. Na úzké cestě potkal Oidipus vůz krále Laia, a protože se nechtěl pokořit a uhnout, přejel mu Laios pravou nohu. Tím obnovil Oidipovy staré rány a Oidipus ho zabil. Pak, stále nevědomý, se stal králem a manželem thébské královny Iokasté, své matky, se kterou zplodil potomky - své sourozence. Příběh pokračuje a vrší skutky založené na pýše a moci v tragické mozaice, dokud celý rod nezanikne.

Řecká mytologie nabízí i krutě přímou symboliku mýtu o Kybelé a jejím krásném a zbožňovaném synu Attisovi, ze kterého bohyně udělala svého milence, aby od ní nikdy neodešel. Když zjistila, že se miloval s nymfou, rukama jej vykleštila, aby už jí nemohl být nikdy nevěrný.

Poselství starých Řeků

Laios nejprve syna odmítl už před narozením, pak zranil synovi chodidla, symbolicky mu znemožnil postavit se na nohy. Když se Oidipus a Laios znovu setkali, poranil otec synovi pravou nohu - podle psychosomatického obrazu pravá strana těla zrcadlí symptomy mužské polarity, poranil jeho mužskou část. Při setkání Laia a Oidipa pýcha a souboj síly o to, kdo ustoupí, mohly být nahrazeny vzájemnou úctou a vstřícností a kletba bohů mohla být zlomena už v počátku.

Kdybychom spolu dokázali otevřeně mluvit, mohli by se otcové a synové ptát navzájem, co se jim na sobě líbí a co nelíbí, čeho si na sobě váží, a mohli by se navzájem poznávat a měnit k oboustrannému prospěchu. Kolik je i dnes rodin, kde převládá po generace rivalita, klam a lež a nedostatek lásky, vzájemné úcty a pokory jako rodinná kletba?

Na příběhu Kybelé a Attise si můžeme uvědomit, nakolik naše dětské vztahy k rodičům přenášíme do vztahů k dalším lidem v podobě závislosti, majetnictví a manipulací. Kastraci na duševní rovině si lze představit tak, že ten, komu rodiče neumožnili dospět, nemá vlastní sílu k samostatnému nezávislému životu.

Velký a malý muž

Dědičnost genetická zdaleka nestačí vysvětlit všechno to, co vidíme, když se díváme na ulici na velké a malé muže - otce a jeho malého syna, a slyšíme fragmenty rozhovoru. Takřka stejné držení těla, chůze, melodie hlasu, intonace, gesta, mimika…

V období okolo tří, čtyř let věku, kdy chlapeček zjistí, že k „já jsem“ se dá ještě přiřadit „já jsem kluk“ nebo naopak „ty jsi holka“, se začne zajímat nejen o to, proč jsou ve školce dva druhy toalet, ale co to vlastně všechno ještě obnáší být kluk.

A v té době se za normálních okolností jeho pozornost a vnímavost soustřeďuje na otce, protože hledá svůj vzor pro to, jak co nejlíp být kluk - obvyklá psychologická formulace zní „hledá si svůj mužský vzor“.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 3/2009
nebo v On-line archivu.

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace