5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Opravdu chceme být navždy mladí? Někdo ne!

Opravdu chceme být navždy mladí? Někdo ne!

Autor: Jana Abelson Tržilová | Datum: 31.3.2015 | Vydání: 4/2015

Opravdu bychom se chtěli otočit zády k hodinám našeho času ve všech ohledech a být znovu na střední škole? Vážně byste vyměnili těch pár nenápadných vrásek středních let za uhrovitou pleť puberťáka?

Opravdu chceme být navždy mladí? Někdo ne!

O tom, jak problematické může být, když se obrátíte zády k procesu stárnutí, promlouvá například fi lm Neuvěřitelný příběh Benjamina Buttona – příběh o muži, který se narodil starý a vlastním stárnutím mládne. Když se ve věku zralého muže seznání se svou životní láskou, přeje si žít s ní jako normální muž, vzájemně se milovat, řešit každodenní problémy, být si oporou, zestárnout spolu – jenže Benjamin se vedle své krásné a postupně vyzrávající ženy stává z muže mladíkem a z mladíka dítětem. Brad Pitt, představitel hlavní role, který nedávno oslavil padesátiny, k otázce stárnutí říká, že by dal každý den přednost moudrosti před mládím. A přiznává, jak moc ho změnila skutečnost, že se stal otcem. Přimělo ho to více o sebe pečovat v dlouhodobé perspektivě, právě kvůli svým dětem. To je motivace, která vás neotočí zády ke stárnutí, ale naopak vás přiměje podívat se do budoucnosti a chovat se i vůči sobě odpovědněji.

Bez zrcadel

„Byly doby, kdy jsem měla potřebu pořád kontrolovat, jak vypadám. V zrcadle, ve skle výkladních skříní, ve výtahu. Nastavit zrcadlu krásnější tvář a vyrobit si pocit, že když já jsem v pořádku, všechno je v pořádku,“ říká psycholožka a koučka Lenka Nováková. „Při svém pobytu v Barmě jsem se ocitla ve světě bez zrcadel a k mému překvapení jsem se cítila velmi svobodná. Místo v zrcadle jsem se viděla v očích lidí, se kterými jsem se potkávala a viděla jsem v nich přátelství a respekt. Cítila jsem se plná radosti, tvořivosti a svobody. Dokonce jsem se dozvěděla, že jsem ‚beautiful‘, a navzdory svému věku a zdravému rozumu jsem tomu okamžitě uvěřila. Také jsem si uvědomila, že odpověď na otázku, kdo jsem, v zrcadle nenajdu. Od té doby už se tolik nesoustředím na kontrolu svého zevnějšku, ale na kontrolu myšlenek, které mi čouhají z očí. Když zkoumám před zrcadlem svůj zevnějšek, změny vidím a poctivě přiznávám, že mě to nijak netěší. A pak v koupelně zhasnu a cenzor ztratí argumenty. Pořád jsem to já, ale najednou nemám věk, jen zkušenosti, myšlenky, nápady a plány tady a teď. Každý den jsem o něco starší a nic s tím nenadělám.

Všichni jsme na tom stejně. Nepřipadá vám ale jako paradox, že údajně stárnout nechceme a přitom je náš život plný očekávání, že teď to ještě není ono, ale: až půjdu do školy, až dostanu občanku, až konečně budu řídit auto, až začnu vydělávat, až budu mít svůj byt, až se vdám, až budu mít děti, až budu manažer, až půjdou děti z domu, až půjdu konečně do důchodu, až přijedou vnoučata na prázdniny… Pak teprve to bude ten pravý život. Spěcháme vpřed a nevnímáme, že drahocenný čas nám protéká mezi prsty.“

Svět anti-agingu

Americká autorka Lauren Kesslerová, spisovatelka z Oregonu, učitelka a hlavně průzkumnice na poli anti-agingu, hledá v knize nazvané Proti času „elixír mládí“ a odhaluje všechny zázraky ze světa anti-agingu, které jí kdy zkřížily cestu a které na vlastní kůži vyzkoušela. K jakému dospěla závěru? „Tajemství anti-agingu spočívá ve schopnosti uchovat si zvídavost, pocit, že ta nejlepší věc se může skrývat za rohem. Vyhledávání výzev, riskování nového, to je to, co nám udržuje mládí. A také borůvky a řecký jogurt.“ A jak je to podle ní s onou posedlostí mládím, kterou mnozí kritici přisuzují současné americké společnosti? „Myslím, že bychom měli být posedlí mládím, pokud slovo mládí reprezentuje pojmy jako vibrující, kreativní, zvídavý.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 4/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace