5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Pavla Gomba: Když vám jde o život, není čas na deprese

Pavla Gomba: Když vám jde o život, není čas na deprese

Autor: Jana Abelson Tržilová | Datum: 2.10.2013 | Vydání: 10/2013

Jako dítě se toužila stát veterinářkou. Vystudovala ale fi nance a teď už dvanáctým rokem pomáhá dětem v rozvojových zemích. O své práci hovoří Pavla Gomba, ředitelka české pobočky UNICEF, se zaujetím, které vás nenechá chladnými.

Pavla Gomba: Když vám jde o život, není čas na deprese

V Africe ještě dnes existují lidé, kteří dokážou přežít z dvou korun na den. Přitom africké země patří mezi místa s nejnižším výskytem depresí na světě. Jsou Afričané psychicky odolnější?

Myslím, že určitě – když vám jde o život, není na deprese čas. Nedávno jsem Afriku navštívila s několika lidmi, pro které to byla první návštěva černého kontinentu, a všichni se shodli na tom, že ze všeho nejvíc je překvapila síla tamějších obyvatel. Příběhy, které tam někteří lidé prožívají, jsou hrozné, nepředstavitelné. Čech by se už hroutil, Afričan je ale silný. Usměje se na vás a ohřeje vám vodu, abyste si mohli umýt ruce. Tím ale nemyslím, že své problémy nevnímají. Vnímají, ale jinak.

Jak?

S psychickou odolností je to jako s imunitou. Když se v raném věku člověk setká s nemocemi, viry i bakteriemi, v dospělosti pak nebude trpět alergiemi a bude zdravější. Samozřejmě že existuje nějaký limit, ale já uznávám názor, že co tě nezabije, to tě posílí. Pro člověka je dobré projít si i tím horším. Ovšem problémy, kterým jsou vystaveni lidi z těch nejchudších vrstev, jsou jiné než ty naše. Problém je, když jim onemocní dítě a oni nemají na doktora. Když se mohou najíst jednou za dva za tři dny. Když utíkají před násilím... To jsou extrémní situace. V Malawi jsme nedávno navštívili centrum pro oběti znásilnění a statistiky jsou děsivé – nejvíce obětí znásilnění je ve věku 0 až 15 let. Potkala jsem tam sedmiletou holčičku, která byla dva dny předtím znásilněná patnáctiletým klukem, bylo na ní vidět, že si prošla peklem. I když žijí v komunitě a netrpí tolik depresemi a izolovaností jako my, tyto extrémní situace jejich psychiku samozřejmě ovlivňují.

Mají Afričané jiný žebříček hodnot?

Pro každou africkou matku je prioritou, aby její děti přežily a chodily do školy. To české ženy netíží. Znala jsem matku pěti dětí žijící za 4 koruny na den, která udělala všechno pro to, aby dětem zajistila vzdělání. Zdraví a vzdělání je tam na nejvyšší hodnotové úrovni. Lidé vědí, že když budou učitelem nebo zdravotní sestrou, tak nebudou mít 4 koruny na den, ale třeba už 100 korun. A to už je velký rozdíl. V tomto je náš a africký žebříčkový systém určitě odlišný.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 10/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace