5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Pilulka mění názor žen na mužskou přitažlivost

Pilulka mění názor žen na mužskou přitažlivost

Autor: Kateřina Klapilová, Jan Havlíček | Datum: 3.6.2009 | Vydání: 6/2009

Hormonální antikoncepci užívá každá druhá žena v plodném věku. Vědí však uživatelky, jaký vliv na ně ony maličké pilulky mají? Že mohou ovlivňovat jejich nálady, sexuální život i volbu partnera?

Hormonální antikoncepce (HA) patří v rozvinutých zemích k nejpopulárnějším formám zabránění početí. Od jejího vzniku v padesátých letech 20. století došlo k mnohonásobnému snižování hormonálních dávek (30–50×), takže dnešní preparáty nemají zdaleka tolik vedlejších účinků jako jejich předchůdci. Přesto se o jejich užívání často diskutuje a některé ženy jsou přesvědčeny, že „cpát si do těla hormony“ není zdravé. Co na to říkají odborné studie?

Bylo zaznamenáno snížení rizika rakoviny děložního hrdla, dělohy a vaječníků. Mnoho žen si pochvaluje zmírnění nepříznivých projevů spojených s menstruací, zvýšení pravidelnosti menstruačního cyklu, snížení výskytu akné či růstu tělesného ochlupení. Na druhou stranu užívání kombinované hormonální antikoncepce bývá spojováno se zvýšením rizika hluboké žilní trombózy a počátečním (i když přechodným) zvýšením krevního tlaku. Uživatelky jsou také vystaveny mírně zvýšenému riziku rakoviny prsu a více než desetileté užívání HA s sebou nese zvýšené riziko výskytu jaterních poruch a rakoviny jater.

Diskutabilní je vliv na tělesnou hmotnost. Stává se například, že ženy po začátku užívání HA přírůstek na váze subjektivně popisují, nicméně reálný přírůstek zjištěn není. Obecně lze říci, že výše zmíněná rizika zdravotních vedlejších účinků se zvyšují u žen nad 35 let, ale odeznívají do 10 let od konce užívání HA.

Premenstruační syndrom a deprese

Hormonální antikoncepce bývá často předepisována ženám, u nichž se objevují silné symptomy premenstruačního syndromu. Jedná se o období 2–3 dnů před začátkem menstruačního krvácení, kdy prudce klesají hladiny estrogenů a progesteronu, což se může projevovat zvýšenou podrážděností, depresivitou, snížením krevního tlaku či bolestmi v podbřišku. Mnohé studie účinnost HA v tomto směru skutečně potvrzují. Existuje ovšem také řada studií, jež poukazují na zvýšení celkové depresivity uživatelek HA, a to zejména u žen, které měly depresivní sklony již před začátkem užívání.

Podle autorů jedné studie lze rozporuplné výsledky vysvětlit následovně: u žen, jejichž depresivní projevy se zhorší při používání HA, došlo ke kolísání hladiny hormonů po užití pilulky v průběhu každého dne, zatímco u žen, jež HA neužívají, dochází ke kolísání měsíčnímu, a zhoršení projevů se u nich objevuje pouze v některých fázích cyklu.

U dívek v pubertálním věku je naopak popisován ústup depresivních symptomů po nasazení antikoncepce, což může souviset se ztrátou strachu z otěhotnění. Dívky často uvádějí větší uvolnění při sexuálních aktivitách. V neposlední řadě by mohl být ústup depresivity spojen s pocitem začátku dospělosti a sexuálního života, který ovlivňuje dívčin společenský status.

Jací muži jsou přitažliví

Ovlivnění psychiky hormonální antikoncepcí se však neomezuje na změny nálady.

V poslední době se objevilo několik studií, které poukazují na to, že ženy užívající HA upřednostňují u potenciálních partnerů poněkud jiné fyzické vlastnosti. Například ženy s antikoncepcí, podobně jako těhotné ženy, upřednostňují ve tvářích více znaky dobrého zdravotního stavu.

Překvapivě nejvíce toho víme o čichovém vnímání. Ženy s běžným menstruačním cyklem jsou nejcitlivější k nejrůznějším látkám v období ovulace. Oproti tomu u žen užívajících HA podobné změny zjištěny nebyly. V průběhu cyklu dochází ke změnám v preferencích pro některé látky, například pro androstenon („lidský feromon“), který je součástí lidské podpažní vůně. U žen bez antikoncepce je hodnocen nejpříjemněji okolo ovulace. Naproti tomu u žen s antikoncepcí ke změnám preference nedochází, a celkově jej hodnotí jako méně příjemný.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 6/2009
nebo v On-line archivu.

Seznam odborných pramenů použitých při přípravě článku naleznete zde...


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace