5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Pohodlné tabu: Násilí na seniorech

Pohodlné tabu: Násilí na seniorech

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 29.1.2016 | Vydání: 2/2016

Senioři ho zpravidla neohlásí, rodina zamlčuje a rezidenční zařízení před ním zavírají oči. Přesto násilí na seniorech existuje – a zdaleka nejde jen o případy babiček, kterým zloděj vyfoukne na ulici kabelku i s důchodem.

Pohodlné tabu: Násilí na seniorech

Téměř šest let trvalo 72leté paní, než našla odvahu a ohlásila na policii, že ji její 46letý syn týrá. Nadávky byly na denním pořádku. Vylíval si na ní vztek za svůj nevydařený život. Pravidelně jí bral peníze, aby měl na pití, a minimálně jednou za měsíc ji fyzicky napadl. K lékaři nikdy nešla – nejspíš by poznal, jak k modřinám, odřeninám a boulím přišla. K jiné starší paní se po letech vrátila do bytu její 58letá dcera, přivedla babičce i vnučku a dvě pravnoučata. Brzy matce zakázala přístup do určitých částí jejího bytu a s jejím důchodem hospodařila tak důkladně, že osmdesátiletá paní byla nucená žebrat, aby měla na jídlo. Na celé kauze je zajímavé i to, že matce původně finančně vypomáhal její syn právník. Jakmile však zjistil, že jeho peníze využívá sestra, s níž se před léty nepohodl, prostě se stáhl, matčina situace ho přestala zajímat.

Obecně se má za to, že ohlášeno bývá jen asi 15 procent případů, tedy poměrně nepatrná špička ledovce. „Situace seniorů je specifická tím, že k případům domácího násilí je třeba přičíst i zanedbávání péče a dehonestaci, která se může odehrávat v různých pobytových zařízeních,“ upozorňuje ředitel spolku Život 90 Jan Lorman. Před rokem například ocenil chomutovský soud čtyřmi lety nepodmíněně „péči“, kterou tehdejší ředitelka stacionáře Naděje poskytovala klientům postiženým Alzheimerovou nemocí. (Ředitelka inkasovala příspěvky na péči i milionové dotace, zatímco klientům vyměřila jednu a půl pleny na den, senioři také trpěli nedostatkem jídla i tekutin, měli svrab a neošetřené proleženiny.)

Jednodušší případ: záměrné ubližování

Předcházející kazuistiky jsou typickými příklady záměrného týrání, zneužívání a zanedbávání péče.

„Jsou to ty jednodušší případy, protože záměr tu bývá zřejmý – jde o to získat nějaký majetek nebo výhodu. A protože přirozenou cestou by to ten starší člověk neudělal, je třeba manipulace,“ říká Jan Lorman. Začátky bývají nenápadné. Postupně se člověku vytvářejí takové podmínky, které mu jsou nepříjemné a v nichž postupně přichází o svoji důstojnost. „Může se to týkat množství stravy, nastavení topení v bytě, aby tam bylo chladno. K psychologickému nátlaku slouží specifický slovník – staršímu člověku je soustavně dáváno najevo, že něco nezvládne, že to neumí, tak ať to radši nedělá, ať se stáhne. To je jen počátek,“ vysvětluje ředitel Života 90, „a starší člověk si nakonec sám vsugeruje, že je takový: Jsem už nešikovný, už si to tak nepamatuju, vždyť oni mají vlastně pravdu. V důsledku toho udělá i věci, které by udělat nechtěl, jen aby měl pokoj.“

Jenže tento falešný optimismus a ustupování nikdy ke klidu nevede. Jakmile agresor zjistí, že má navrch, jeho požadavky se stupňují, prostředky nátlaku se různě kombinují a zesilují. „Nikde nenajdeme jen psychický útlak nebo jen fyzické násilí, situačně se všechno prolíná. Ve většině případů agresor těží z toho, že starší člověk s nikým nekomunikuje.“ Osamělost je zřetelnou slabinou, kterou dokáže využít. V rodině například seniorovi nedovolí telefonovat, případné bez jeho vědomí odmítá návštěvy („Nezlobte se, tatínek s nikým nechce mluvit“, „Bohužel se necítí dobře“ apod.). V rezidenčních zařízeních jsou více ohroženi lidé, za nimiž nikdo pravidelně nedochází a o které příbuzní nejeví zájem.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 2/2016 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace