5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Popelčin syndrom stále přežívá

Popelčin syndrom stále přežívá

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 1.2.2013 | Vydání: 2/2013

Na přelomu století točila filmy a psala knížky o ženách a říkala, že je třeba, aby ženy vstoupily víc do společnosti a muži se víc vrátili domů, do rodin. Jak vnímá režisérka Olga Sommerová současnou situaci?

Popelčin syndrom stále přežívá

Co se změnilo od dob, kdy jste se zabývala tím, o čem sní ženy?

Film a knihy O čem sní ženy jsem vydala až na přelomu tisíciletí. V té době bylo slovo feminismus ještě sprosté slovo, deset let svobody a demokracie nezpůsobilo žádnou změnu v dodržování ženských práv, a to nejen fakticky, ale ani mediálně ani ve společenském vědomí. A to bylo v zemi, kde ženské organizace působily od 19. století, něčím pro mě naprosto nepochopitelným. Proto také knihy rozhovorů s mými přítelkyněmi vzbudily takový bouřlivý ohlas. Tehdy se společenské vědomí začalo poznenáhlu proměňovat. Ke stávajícím feministickým organizacím přibývaly další, pod tlakem Evropské unie se prosazovaly nové zákony, například možnost rodičovské dovolené otců, ale teprve v roce 2007 vešel v platnost zákon o domácím násilí, vykázání násilníka či násilnice z bytu. Měnilo se i společenské vědomí, vtipy machistů o blondýnách, tedy vlastně o ženách, už nebyly in a obecně jsem zaznamenala ze strany mužů větší opatrnost v drsných posměšcích, ale i v chování vůči ženám. Muži se vskutku začali navracet do rodin, mám na mysli mladé otce, kteří se starají o malé děti a zároveň zůstávají takzvanými živiteli. Je ale třeba říct, že masivní návrat žen do veřejného prostoru se nekonal a nekoná.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 2/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace