5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Příběh ketaminu. Od psychonautů k léčbě deprese

Příběh ketaminu. Od psychonautů k léčbě deprese

Autor: Jaroslav Petr | Datum: 30.5.2017 | Vydání: 6/2017

Ketamin začal sloužit počátkem 70. let v humánní a později i ve veterinární medicíně jako vysoce účinné anestetikum. Účinky této látky ale záhy objevili i vyznavači hnutí new age. Ketamin užívali v tabletách nebo ho kouřili, popřípadě si jej píchali do svalu.

Příběh ketaminu. Od psychonautů k léčbě deprese

Lék vyvolával vedle anestezie i naprosté psychické uvolnění. Někteří jeho uživatelé popisovali pocit, jako kdyby se volně vznášeli ve vzduchu. Další prožívali iluzi oddělení od vlastního těla. Halucinace mohly přetrvávat déle než samotný anestetický efekt a nebyly vždycky příjemné. V devadesátých letech si ketamin oblíbili vyznavači „tanečních drog“. Často jej vdechovali ve formě krystalického prášku nebo ho polykali v tabletách. Výjimkou nebyla ani záměna ketaminu s populárnější extází.

Vedle mládeže patří k uživatelům ketaminu i „experimentátoři“ vyšších věkových skupin, označovaní někdy jako psychonauti. Ti si od stavů navozených ketaminem slibují hlubší poznání sebe sama. K nejznámějším ketaminovým psychonautům patřil americký neurobiolog John Lilly, který kromě jiného proslul i pokusy o navázání komunikace mezi člověkem a delfíny. Lilly nakonec užíval ketamin i několikrát denně. Halucinacemi se propadl až do stavu, v němž uvěřil, že je ve spojení s mimozemskou civilizací a jejím Úřadem pro kontrolu náhod na Zemi…

Uživatelé ketaminu ovšem čelí nejen tomu, že začnou věřit na spojení s mimozemšťany. Látka vyvolává zvracení a to je v anestezii spojeno se smrtelným rizikem zadušení zvratky. Anestezie také brání uživatelům drogy, aby si uvědomili svá často velmi závažná zranění. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé pod vlivem ketaminu chodili se zlomenou nohou a přivodili si tím těžká poškození poraněné končetiny. V neposlední řadě na něj vzniká velmi silný návyk. Navzdory všem rizikům se ketamin hojně užíval nejprve v zámoří a později se rozšířil i do Evropy.

Lék na deprese

Už při testování ketaminu jako anestetika popisovali dobrovolníci příjemný několikahodinový „dozvuk“ drogy. Tato „pozitivní kocovina“ stála u překvapivého odhalení razantních antidepresivních účinků ketaminu. Psychiatři v následujících desetiletích s ketaminem opakovaně koketovali jako s lékem na vážné duševní deprese, ale skutečně intenzivní zájem o tuto látku jako antidepresivum je patrný až v posledních deseti letech.

Na rozdíl od mnoha dalších látek s antidepresivními účinky je efekt ketaminu velice rychlý. Léky na bázi selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (např. fluoxetin) uleví pacientovi od depresí často až po několikatýdenním užívání. Ketamin pomáhá řádově v hodinách. To má zásadní význam například pro léčbu depresí, jež jsou provázeny sebevražednými sklony. Jeho další velkou výhodu představuje fakt, že zabírá i u lidí, u nichž léčba tradičními antidepresivy selhává. Obvyklá léčba depresí ketaminem sestává ze šesti velmi nízkých dávek podaných nitrožilně během dvou až tří týdnů. Pro udržení zlepšeného stavu pak už stačí jedna dávka ketaminu měsíčně.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 6/2017 nebo v On-line archivu.


Hodnoťte a doporučte:Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace