5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Přístroj pro telepatii je na světě! Zatím jen pro potkany

Přístroj pro telepatii je na světě! Zatím jen pro potkany

Autor: Jaroslav Petr | Datum: 2.5.2014 | Vydání: 5/2014

Dosud si „čtení myšlenek“ vyzkoušeli jen laboratorní potkani. Pomohlo jim k tomu zařízení zkonstruované v laboratoři neurobiologa Miguela Nicolelise z Duke University v americkém Durhamu.

Přístroj pro telepatii je na světě! Zatím jen pro potkany

Laboratorní potkani se rychle naučili, že když z dvojice páček zmáčknou packou tu, nad kterou se rozsvítí světlo, dostanou odměnu v podobě drobného pamlsku. To však byla jen předehra pro klíčový experiment v laboratoři Miguela Nicolelise na Duke University.

Přenos myšlenek v potkaní kleci

V jedné kleci laboratoře se potkanovi rozsvítilo nad jednou pákou světlo. Zvíře páku disciplinovaně zmáčklo a dočkalo se odměny. I v sousední kleci stojí potkan před dvojicí pák. Přestože nad žádnou z nich nezaplálo světlo, přistupuje k jedné a ze všech sil ji mačká. Také on dostává odměnu. Ze dvou pák si vybral tu správnou. Neřídil se světlem, ale „nápovědou“ od potkaního souseda. Zprostředkovalo mu ji jedinečné zařízení označované jako „brain-to-brain interface“, zkráceně BBI.

Oba potkani mají do mozku voperovánu soustavu velmi jemných elektrod, z nichž každá je schopná snímat podněty z několika mála neuronů nebo tuto skupinku neuronů dráždit elektrickým stimulem. Elektrody jsou zanořené do té části mozku, která v reakci na rozsvícené světlo rozhoduje, na kterou páku potkan zatlačí packou. Nervové vzruchy snímané z mozku potkana, který vidí nad pákou rozsvícené světlo, putují do počítače a ten je dekóduje. Speciální software přeloží snímané vzruchy do výkonných povelů pro mozek druhého potkana. Tomu pak putuje přes vodiče a soustavu elektrod do příslušného mozkového centra jednoznačná instrukce pro správné řešení úlohy. Potkan sice nemá pro své rozhodnutí žádné vodítko v podobě rozsvíceného světla, ale do mozku mu přicházejí elektrické stimuly, jež si mozek přeloží do povelu: „Zmáčkni tuhle páku. To je správné řešení. Dostaneš odměnu!“

Výsledky pokusů jsou přesvědčivé. Kdyby potkan náhodně mačkal páku bez nápovědy světelným signálem, uspěl by přibližně v polovině případů. Jeho úspěšnost je ale vysoko nad touto hranicí. Je jasné, že nápověda „přenosem myšlenek“ funguje.

Myšlenky putují z Brazílie do USA

Všestranné využití BBI dokázal pokus, v kterém byli potkani vycvičeni, aby po vstrčení hlavy do otvoru reagovali na podráždění hmatových vousů v úzké díře otočením hlavy na jednu stranu. Pokud byl otvor široký a potkan hmatovými vousy nezavadil o jeho stěny, pak se naučil otáčet hlavu na druhou stranu. Za správně splněnou úlohu se zvíře opět dočkalo odměny.

Také tento podnět dokázal BBI přenést z mozku potkana, který skutečně strkal hlavu do otvoru, do mozku zvířete, které hlavu nikam nestrkalo. Potkan, který dostal do mozku nápovědu ve formě elektrických stimulů pro neurony, dobře věděl, na jakou stranu se má otočit, aby si zasloužil odměnu. Je zřejmé, že na dálku lze přenášet nejen informaci získanou zrakem (rozsvícení světla nad pákou), ale také hmatem a dalšími smysly.

Nápověda fungovala dokonce na dálku. Miguel Nicolelis to prokázal ve spolupráci s kolegy z výzkumného centra v brazilském Natalu. V tomto experimentu byl potkan „odesílatel“ v Brazílii a potkan „příjemce“ v USA. Signál mezi nimi putoval prostřednictvím internetu. V tomto pokusu pozorovali vědci nepatrnou prodlevu v odezvě „příjemce“ potřebnou na přenos signálu. Ve všech ostatních parametrech se výsledky pokusů shodovaly s experimenty, kdy „odesílatel“ a „příjemce“ obývali sousední klece.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 5/2014nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 3, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace