5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Proč lžeme o sexu?

Proč lžeme o sexu?

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 1.9.2015 | Vydání: 9/2015

„Jste v rozpacích, když je řeč o sexu? Já rozhodně ano,“ přiznává Seth Stephens-Davidowitz – a protože je datový analytik, zajímalo ho, jaké problémy ohledně sexu lidé nejčastěji hledají na internetu.

Proč lžeme o sexu?

Výzkumy týkající se sexu bývají obecně považované za méně důvěryhodné než výzkumy jiného lidského chování. „Lidé lžou přátelům, milencům, doktorům, výzkumníkům, všem,“ tvrdí Seth Stephens-Davidowitz, absolvent ekonomie zHarvardu, který svými analýzami dat pravidelně zásobuje například The New York Times. Ana doložení svého názoru porovnal odpovědi zklasického amerického zdroje General Social Survey sjinými údaji.

Tak například američtí heterosexuální muži věku 18+ říkají, že mají sex 63x ročně, 23 % znich užívá kondom. Což by znamenalo, že ročně bude třeba 1,6 miliardy kondomů. Ovšem heterosexuální ženy uvádějí sex 55x ročně akondom v16 %. To je 1,1 miliardy kondomů. Jenže ve skutečnosti se vUSA prodá jen kolem 600 milionů kondomů. Amuži, kteří nikdy nebyli ženatí, dokonce prohlašují, že užívají kondom tak často, že to převyšuje celkový počet kondomů prodaných vUSA ženatým isinglům dohromady.

Vztahy bez sexu

Ženatí muži mladší 65 let odpověděli vdotazníku, že se milují průměrně jednou týdně. Jen 1 procento přiznalo, že prožilo uplynulý rok bez sexu. Vdané ženy uváděly jen otrochu menší počet sexuálních styků. Podle Stephens-Davidowitze přehánějí všichni ave skutečnosti se milují méně často.

„Analýza vyhledávaných hesel na Google neposkytuje zdaleka tak živý obrázek manželského sexu. Nejčastější stížností vdaných iženatých totiž je, že nemají žádný sex. Heslo manželství bez sexu najdete 3,5 x častěji než stížnosti na nešťastné manželství a8x častěji než manželství bez lásky,“ uvádí analytik. „Dokonce idvojice, které ještě nejsou sezdané, si stěžují na nedostatek sexu. Heslo vztah bez sexu najdete dvakrát častěji než heslo násilí ve vztahu.“

Viděno optikou Google, lidem mnohem víc chybí sex než to, že si snimi partner nechce povídat. Přitom se stále více objevují stížnosti žen, že sex nechce partner. Podle velmi střízlivých dat mají Američané sexuální styk zhruba 30x ročně, což je přibližně každých 12 dní. Že by itento údaj byl nadnesený?

Velikost především

Při analýze informací, které lidé vsexuální oblasti řeší po internetu, dospěl Seth Stephens-Davidowitz knázoru, že jsou ve skutečnosti mnohem více nejistí, než by dokázali veřejně přiznat. Možná mají nerealistická očekávání, kladou na vlastní sexuální výkonnost či prožívání nepřiměřené nároky ačasto mají obavy úplně neopodstatněné.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 9/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace