5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Proč se Češi rozvádějí?

Proč se Češi rozvádějí?

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 30.10.2015 | Vydání: 11/2015

Statistiky už pár let uvádějí alarmující údaj o rozpadech manželství – rozvádí se jich takřka polovina. Přesto si podle výzkumů manželství stále velmi ceníme a odborníci tvrdí, že dokonce víc než dřív. Kde se ten paradox bere a jak mění rozvody naše životní strategie?

Proč se Češi rozvádějí?

První, mírně šokující tvrzení říká, že rozvodů u nás v podstatě zase tak moc nepřibývá. Jistě, čísla jsou alarmující: historického maxima 50procentní rozvodovosti jsme dosáhli v roce 2010, pak se její hladina zase snížila. V roce 2012 činila 44 %, což znamená, že se rozvedlo kolem 28 tisíc manželství – a to je prakticky stejný počet jako v roce 1980. Jenže tenkrát se zároveň uzavíralo i víc sňatků, protože „žít spolu na psí knížku“ se moc nenosilo. Takže v kolonce rozvodovost se ve statistice ČSÚ objevil daleko nižší údaj, 30,7 %. Logická otázka tedy zní: Proč se méně bereme, když pro nás manželství stále představuje důležitou hodnotu? Odpovědí může být další překvapivé tvrzení: Právě proto!

Láska především

„Každá sociální instituce, manželství nevyjímaje, má tři důležité aspekty,“ vysvětluje sociolog Petr Fučík. První je strukturální – tedy vyzkoušené vzorce jednání, druhý normativní (hodnoty a významy, které s ní spojujeme) a třetí disciplinační (ukazuje, jak vysoké je riziko odmítnutí, trestu či stigmatu, když tuto vyzkoušenou instituci zavrhneme). „Myslím, že můžeme očekávat, že instituce manželství nebude mizet a oslabovat ve všech aspektech stejně. Může ubývat lidí, kteří do manželství vstupují, ale nemusí ubývat lidí, kteří mu přikládají významnou hodnotu. Stejně můžeme manželství považovat za úžasné, žádoucí a prospěšné, ale nemusíme odsuzovat lidi, kteří tak nečiní, nebo jim to nevyjde. Myslím, že během 20. století posílil aspekt normativní, to znamená, že čekáme od manželství více, partnerské vztahy se posunuly do centra naší pozornosti. To, čím jsme, odvozujeme daleko více od láskyplného vztahu než lidé v minulosti. Na druhé straně si myslím, že oslabuje disciplinační i strukturální aspekt. Rozvod je běžnější, stigmatizace slabá. Je to paradoxní, ale čím je ideální manželství vzácnější, tím spíše po něm toužíme. Je jasné, že už to nebude instituce, do níž vstoupí 95 % populace, ale na nezájem určitě nezajde,“ dodává sociolog z Masarykovy univerzity v Brně.

Manželství už není společensky nevyhnutelné ani ekonomicky nezbytné, uzavíráme ho pro ně samotné, jde nám v první řadě o „čistý vztah“. Podle britského sociologa Anthony Giddense se základem manželství stala romantická láska, prostor pro sdílení niterních prožitků, emocí a intimity – tedy koncept, který bychom před několika desítkami let s manželstvím prakticky nespojovali.

Z pohledu individuálního prožívání je to paráda! Jenže romantická láska jako základ manželství činí tuto instituci zároveň křehčí: Pokud nejsme v manželství šťastní, rozvádíme se a hledáme, kde nám bude líp. Někteří psychologové upozorňují, že je-li rozvod příliš snadný, snižuje se ochota partnerů investovat do vztahu ve chvíli, kdy přestává být uspokojivý. „Důraz na romantickou lásku je sice faktorem, jenž činí manželství křehčím, ale co se týče ochoty investovat, je to dvojznačné,“ domnívá se sociolog Fučík. „Na jednu stranu lze říci, že se celkem snadno můžeme z manželství vyvázat, na druhou stranu právě riziko ukončení vztahu nutí oba partnery k určité práci na něm. Někteří autoři, například Američanka Karla Hackstaffová to dává do souvislosti s emancipací a posílením pozice žen, protože riziko rozvodu umožňuje vyjednávat také o jejich očekáváních. Rozvodovost tedy podle ní narušuje patriarchální model manželství.“

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 11/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace