5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Proč matky ztrácejí jistotu?

Proč matky ztrácejí jistotu?

Autor: Gabriela Bachárová | Datum: 3.5.2013 | Vydání: 5/2013

Dnešní matka má k dispozici množství výchovných příruček a doporučení, jaká strava, plenky a hračky jsou pro její děťátko nejlepší. Zato podporu a ujištění, že je schopná těhotenství, porod i výchovu dítěte zvládnout, neslyší skoro nikde. Není divu, že v naší společnosti nejistých matek přibývá.

Proč matky ztrácejí jistotu?

Téměř každá druhá žena má rizikové těhotenství, porod se v deseti procentech vyvolává uměle a císařské řezy brzy dosáhnou třiceti procent. Po narození dítěte se matka mnohdy spoléhá na umělé mléko, protože nevěří, že má dost vlastního. Podobně upřednostní průmyslově vyrobená jídla ve víře, že jsou pro dítě lepší, než kdyby uvařila domácí oběd. Mnoho žen se dobrovolně, a dokonce s důvěrou vzdává svých mateřských kompetencí a sebevědomí ve prospěch vnější autority.

Převládající systém péče o těhotné a rodící ženy a některé stereotypy v zacházení s dětmi jsou nastavené tak, aby oslabovaly důvěru v přirozené schopnosti matky dobře donosit a porodit dítě, postarat se o potomky. Pokud žena nemá dostatek validních informací nebo není zvyklá o sobě rozhodovat, zapomene na přirozené instinkty a schopnosti a vzdá se své síly. I když to udělá ochotně, může (nebo dokonce musí?) cítit, že něco je špatně. Pocit oslabení je pro ženu v začínající mateřské roli značným handicapem. Asi není jiné životní období, kdy potřebuje být tak extrémně odolná a jista si sama sebou. Kvůli sobě, aby vše dobře zvládala, i kvůli dítěti, které přirozeně očekává, že jeho matka bude silnou osobností, která ho bezpečně a neomylně uvede do života.

Neschopné počít a porodit?

Začneme od úplného začátku, tedy od početí. Známý porodník se před časem v novinách vyjádřil, že ženy ztratily schopnost bezproblémově počít, dítě v pořádku donosit a pak ho suverénně porodit. Přičetl to stylu života – nedostatek pohybu a fyzické práce, absence psychické odolnosti, jakási rozmazlenost… Právě proto ženy potřebují pomoc a podporu zvenčí, bez které by to prý už nešlo. Porodník má do jisté míry pravdu. Existuje ale ještě jeden úhel pohledu. Ženy si zmiňovanou neschopnost nechaly vnutit a uvěřily, že na to nemají.

S plodností má problém každý pátý až sedmý pár. V deseti až patnácti procentech se nezjistí žádná překážka početí. Pár je úplně zdravý a žena by s otěhotněním neměla mít potíže, jenže už tři roky nemůže přijít do jiného stavu. Je příliš drzá teorie, že na vině mohou být i vnitřní pochybnosti, že se mi otěhotnět nepovede, protože moje tělo něčeho takového není schopno? Pak už je blízko ke klinikám, které nabízejí umělé oplodnění, tedy řešení toho, co žena přirozeně nezvládla.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 5/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace