5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Řeč symbolů freetekno komunity

Řeč symbolů freetekno komunity

Autor: Alena Kajanová, Martin Pešek | Datum: 1.7.2009 | Vydání: 7/2009

Freetekno je v České republice známé především díky medializaci festivalu CzechTek. Jako každá subkultura se vyznačuje specifickým životním stylem, zahrnuje i odlišné formy komunikace a symboly. Ty se mohou zdát většinové společnosti stejně neuchopitelné jako jejich hudba.

Freetekno vzniklo jako reakce proti zkomercializovanému proudu hudebních akcí ve Velké Británii. Vychází z propojení několika jiných subkultur – hippies, travellers, punk, squatting – a stejně jako v jejich případě je součástí i freetekno identity určitý „podvratný“ (subverzivní) charakter tohoto hnutí. Příznivci jsou často označováni jako novodobí nomádi, subkultura pak jako neo tribe (novodobý kmen). Pořádají neohlášené párty, na kterých se nevybírá vstupné, neexistují oficiální organizátoři ani pořádková služba. Komunity příznivců freetekna se soustředí okolo takzvaných sound systémů (mobilních zvukových jednotek). Jedná se o relativně pevné seskupení osob, vlastnících zvukovou aparaturu, agregáty na výrobu elektrické energie apod.

Zcela nejvlivnějším a nejstarším sound systémem byli britští Spiral Tribe, kteří začínali s pořádáním prvních ilegálních parties v opuštěných budovách Londýna. V jejich filozofii byl významně patrný duchovní podtext akce ve volné přírodě – freeparty. Věřili, že jejich činnost je nějakým způsobem spojena s prehistorickými kmeny nomádů, kteří na těch samých místech oslavovali život tisíce let před nimi (např. párty u Stonehenge v roce 1992). Na freeparties se dívali jako na šamanské obřady, kdy s použitím nových technologií, halucinogenů, dlouhého tance a určitého spirituálního nádechu by mohlo dojít k opětovnému spojení lidí se zemí a prostřednictvím toho k odvrácení ekologické krize.

Převládajícím znakem freetekno subkultury je její vymezení se vůči majoritní společnosti. Freetekno je pro stoupence scény především životním stylem a jejich životní postoje se dají vyjádřit větou „Udělej si sám“ (DIY, Do it yourself). Proto i akce pořádají a zajišťují zcela ve své vlastní režii, bez zasahování okolí. Za počátek konání freeparties v České republice lze označit rok 1994 a těsně souvisí s přijetím Zákona o trestním soudnictví a veřejném pořádku, který ve Velké Británii pořádání neformálních technoparty zakázal (Criminal Justice Act). Právě z Velké Británie k nám začaly přijíždět první sound systémy.

Symboly freetekno subkultury

Jaké symboly jsou pro technaře nejdůležitější a co pro ně znamenají? S touto otázkou jsme oslovili za využití metody snowball 25 respondentů, zástupců české freetekno komunity. Z jejich odpovědí jsme získali obraz o třech nejčastěji se opakujících symbolech, které technaři nosí například vyobrazené na oblečení, používají je ve formě šperků apod. Další odpovědi zahrnovaly spíše emoce či asociace k párty nežli symboly jako takové (léto, louka, pobíhající psi atd.). Většina respondentů si přitom nebyla zcela jistá, co uvedené symboly znamenají.

» Spirála «

Spirála je jedním z nejstarších motivů vůbec. Souvisí s neustálým vývojem, evolučním a involučním pohybem v celém vesmíru, se životem a smrtí. Předpokládá se, že symbolizuje cestu z vnějšího světa k vnitřní duši nebo do vyšších duševních úrovní. Spirála může značit ženskou dělohu, plodnost, ženskou sílu obecně. Ve starověkém Irsku se používala jako symbol slunce (Meehan, 2005). Pravotočivá spirála se používala jako amulet (Online Encyclopedia of Western Signs and Ideograms). Spirálu lze nalézt i v mnoha objektech, které nás obklopují: spirální galaxie, DNA, šnečí ulita.

? Zejména pro nejaktivnější členy subkultury, pro samotné pořadatele akcí (sound systémy), spirála představuje nekončící cestu, po které se nechávají unášet „tokem věcí“. Do značné míry spirála symbolizuje filozofii kmene Spiral Tribe. Pro druhou část technařů, obyčejné účastníky párty, může spirála zastávat místo prostředníka mezi realitou a změněným stavem vědomí. Otáčení spirály působí do jisté míry hypnoticky jak na jednotlivce samotného, tak na dav tančící před masivní stěnou reproduktorů. Tento fenomén koreluje s pojetím párty jakožto archetypálním splynutím s masou v kolektivním abreaktivním šamanském tanci.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 7-8/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace