5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Rodit doma, nebo v porodnici?

Rodit doma, nebo v porodnici?

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 29.11.2006 | Vydání: 12/2006

Porodnost v Česku po letech konečně stoupá. Na rozdíl od předešlé generace mnohdy sotva zletilých matek dnes děti přivádějí na svět dospělé, sebevědomé ženy. Jsou zvyklé samostatně rozhodovat ve věcech pracovních i soukromých, a tak se stále častěji ozývají i diskuse o právu rodičky zvolit, jak a kde porodit své dítě.

Doma ve větší pohodě?

V případě rizikového těhotenství a signálů porodních či poporodních komplikací je asi bez diskuse, že by žena měla rodit v porodnici. Ale pokud vše probíhá bez problémů?

M. Skálová: Možnost porodit doma by měla dostat každá žena s fyziologickým průběhem těhotenství. Může-li během kontrakcí komunikovat s rodinou, pohybovat se v prostorách jí blízkých, prožije na rození dítěte v klidu a v pohodě. Přítomnost nemocničního personálu mnohokrát negativně ovlivní zdárný průběh porodu.

P. Antonín: Dobré výsledky českého porodnictví vděčí svým číslům za to, že akutně vzniklé komplikace umí porodníci a porodní asistentky rychle řešit. Rozumím intimitě domácího prostředí, ale myslím, že podobné můžeme také nabídnout. Rozhodně může mít rodička po boku své blízké.

I. Korbelářová: U normálního těhotenství s očekávaným normálním průběhem porodu lze v případě, že s rodičkou bude erudovaná porodní asistentka, uvažovat o porodu doma.

Z. Kuras: Jenže právě v porodnictví se většina komplikací objevuje náhle, bez předchozího varování. Bylo by to krásné, kdyby lékaři-porodníci mohli dopředu odhadovat většinu komplikací, ale spíše platí, že štěstí přeje připraveným. Je pravda, že dříve se rodilo doma, je také pravda, že byla mnohonásobně větší mateřská a dětská úmrtnost.
   Porodnice mají jistě spoustu nevýhod, ale jednu nespornou výhodu: nabízejí matce i dítěti bezpečnost. A to by, podle mě, mělo být hlavním kritériem. Vždy mě překvapí, že se najdou ženy, které si přejí porod doma. Až mi připadá, že upřednostňují svůj zážitek na úkor bezpečnosti pro sebe i dítě.

P. Antonín: Jsem zásadně proti porodům doma. I u nerizikové rodičky mohou vzniknout poruchy naléhání nebo držení v průběhu porodního mechanismu, akutní hypoxie plodu může také nastat bez předchozích projevů, nejčastější příčinou komplikací matky jsou krvácení v různém stádiu porodu, mnoho skrytých chorob se projeví při zátěži v průběhu porodu a komplikují ho, například epileptický záchvat, eklampsie, poruchy glykémie a podobně. Většina těchto stavů může v řádu minut zcela zásadně ovlivnit stav a život plodu a někdy i matky.

Co říkáte ženě, která si přeje rodit mimo porodnici?

I. Korbelářová: Pokud těhotenství probíhá normálně, neřeším to. Ptám se, zdali má porodní bábu, která k porodu přijde

Z. Kuras: Myslím, že to ženy nesdělují, protože vědí, že většina porodníků je proti. Ale řekl bych, že jí samozřejmě nemůžu nařídit, kde přivede na svět své dítě, že je to její svobodná volba. Jen jestli by si porod doma přálo i její dítě. To už si musí každá budoucí maminka rozhodnout sama.

I. Korbelářová: Přesně to já považuji za manipulaci, tohle bych sama nikdy neříkala.

Z. Kuras: Nerad někým manipuluji, ale těžko mohu doporučit něco, s čím nesouhlasím.

M. Skálová: Ženu seznamuji se všemi riziky, která mohou nastat. Probíráme spolu celý průběh porodu a soustředíme se zejména na případný nepostupující porod, ustávající děložní kontrakce, možnost hypoxie plodu, většího krvácení a podobně. P. Antonín: Nejraději vyprávím případ svého kolegy, zkušeného porodníka, který chtěl doma rodit svou manželku třetirodičku. Na poslední chvíli si to rozmyslel a přijel s porodní asistentkou do porodnice, kde došlo v průběhu porodu ke komplikovanému uváznutí ramínek jeho syna, a s tím související hypoxií. Teprve po přivolání druhého lékaře se podařilo situaci vyřešit a díky připravenému neonatologickému resuscitačnímu týmu nedošlo k neurologickým následkům. A to byli rodička i lékař připraveni, přizvali nejzkušenější porodní asistentku, porod nikdo nestimuloval, nepopoháněl.
   Myslím, že mnohem důležitější je vytvořit porodnické prostředí v takové kvalitě, aby se v něm matka cítila i se svými nejbližšími jako doma a chtěla sama přijet.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 12/2006
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace