5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Rozdělená společnost: Jsi nácek, nebo neomarxista?

Rozdělená společnost: Jsi nácek, nebo neomarxista?

Autor: Lenka Králová | Datum: 3.5.2016 | Vydání: 5/2016

Ještě donedávna bylo v Česku zvykem, že si lidé navzájem nadávali způsobem apolitickým. Zákopovou válku v podobě dobromyslného pošťuchování spolu vedli vegetariáni a masožrouti, kavárenští povaleči a kulturisté či Brňáci a Pražáci.

Rozdělená společnost: Jsi nácek, nebo neomarxista?

Teprve když vzduch řádně zhoustl, mohl být člověk označen za kryptokomunistu anebo dokonce za estébáckou svini. Ani to ale nebyla nadávka nijak hrozivá, protože všichni moc dobře vědí, že se v Česku žádná estébácká svině nemá čeho bát. Jenomže časy se změnily.

Od vypuknutí migrační krize máme v arzenálu hanlivých slov mnohem výbušnější materiál. Apolitičnost zmizela. Češi se rozdělili na fašisty a neomarxisty. Jedna skupina nadává druhé za to, že chce levicovou totalitu namísto totality pravicové a naopak. Že je to prašť jako uhoď, zajímá málokoho.

Podle sociologů jde o předvídatelný proces. Pokud se objeví vnější ohrožení, lidé se semknou, aby mu čelili, a začnou vytvářet skupiny. Ty však mívají odlišný názor na to, jak se s nebezpečím vypořádat. Fašisté údajně chtějí ve jménu homogenity obyvatelstva vybudovat novou železnou oponu, obnovit koncentrační tábory a v nich usmrtit každého, kdo se liší od „ideálního občana“. Neomarxisté zase údajně hodlají zrušit státní hranice, přimět Evropany, aby se promísili s hordou primitivů z Afriky, a stvořit tak „univerzálního člověka“.

Nemusíme si dlouze vysvětlovat, kdo je to fašista, případně rasista a xenofob. S pojmem „neomarxismus“ je to složitější. Dříve jsme se s ním mohli setkat jenom ve dvou zcela odlišných pospolitostech – mezi vědci anebo mezi pravicovými extremisty. Dnes se výraz „neomarxista“ přelil do sociálních médií, hospod i domácností a bývá používán jako pejorativní označení levicově smýšlejících lidí.

Bílá Evropa

Server s příznačným názvem Bílá média (White Media), který se proslavil zveřejněním e-mailové korespondence premiéra Bohuslava Sobotky, má na svých stránkách seznam nepřátel českého národa. Ti se podle editorů dělí na „imigranty, xenofily, hnusáky a neomarxisty“.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 5/2016 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace