5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Sex s handicapem

Sex s handicapem

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 29.1.2015 | Vydání: 2/2015

Radkovi je osmadvacet let, je těžce fyzicky postižený, odmalička vyrůstal v ústavu. Když mu asistentka s něčím pomáhá, podaří se mu nějak ovládnout spasmy, aby jí dokázal letmo sáhnout na zadek. Ona pokaždé dělá jako by nic. Ale dotek druhého člověka, který by nesouvisel s obsluhou, Radek nikdy nezažil. Když se ho zeptáte, jestli by měl zájem o intimní asistenci, lišácky mrkne…

Sex s handicapem

Člověk je bytost sexuální. A nejde jen o to, že sexualita souvisí s předáváním genů a pokračováním života. Reprodukční funkce není jediná, v současnosti je dokonce mnohdy méně významná – o to víc věnujeme pozornost potřebě sexuálního uspokojení, emocím, které sexualitu provázejí, a intimitě, potřebě doteků s blízkým člověkem. Tedy pokud jsme zdraví dospělí. Jakmile se objeví handicap fyzický nebo mentální, rázem se nám začíná zdát otázka sexuality jaksi nepatřičná.

Jen velké děti?

„Když se narodí dítě, všichni se automaticky zajímají, jestli je to chlapeček, nebo holčička. Podle pohlaví dítěte rodiče nakupují oblečení a hračky. Jejich přístup k miminku je instinktivně ovlivněný jeho pohlavním a odmalička podporují jeho genderovou roli. U dítěte s postižením je všechno jinak. Pod náporem negativních informací se rodiče hroutí. ‚Nikdy nebude jako ostatní.‘ ‚Intelektově dosáhne maximálně úrovně pětiletého dítěte.‘ Perspektivy se jedna po druhé zavírají, z dítěte se často stává jakási bezpohlavní figura. Rodiče sexualitu svých postižených dětí často podceňují. Když o tomto tématu začnu hovořit, cítí se pohoršení,“ říká Petr Eisner, který se léta věnuje vzdělávání pracovníků v sociálních službách i přímé práci s klienty.

Jedna věc je, že u mentálních retardací nemůžeme striktně předpovědět, co vše bude jedinec schopen zvládnout, protože rozvoj mnohých schopností závisí na výchově a péči. Druhá věc je, že tělo roste a vyspívá tak jako tak. Ve dvaceti to nebude jen roztomilý „přerostlý chlapeček“, ale mladý muž se sexuálními potřebami úměrnými svému biologickému věku.

V rodinách s fyzicky handicapovanými dětmi je to podobné: „Sexualita dítěte je rodinou potlačovaná,

handicapované dítě v očích rodičů nedospívá,“ říká Aneta Vidurová, vedoucí programu Prezentace a osvěta Ligy vozíčkářů. Sexuální potřeby nehledí na fyzické deformity a pohybová omezení. „Lidé s dětskou mozkovou obrnou mají všechny části těla citlivé stejně jako zdraví. U atrofií lidem ochabuje příčně pruhované svalstvo, ale hladké svalstvo funguje a citlivost nemizí. Cítí každý dotek, ale nemají nikoho, kdo by se jich dotýkal,“ konstatuje Aneta Vidurová.

Respekt versus tolerance

Přesto se v posledních letech pohled na sexualitu lidí s handicapem částečně mění, byť se někteří rodiče potřebám svých odrostlých dětí stále brání. Psychiatrině a sexuoložka Zlata Mistolerová například vzpomíná na otce mentálně retardovaného klienta, který syna pokaždé fyzicky trestal za masturbaci. „Když jsem mu doporučila, aby to dělal v soukromí na záchodě, otec málem vystartoval i po mně.“

S uznáním sexuálních potřeb handicapovaných je spojené jiné úskalí. „S uznáním práva na sexuální život totiž souvisejí i povinnosti a hranice kladené společností na sexuální chování, které mám právo vyžadovat. Největší chyba, kterou dělají rodiče i někteří sociální pracovníci, je, že tolerují lidem s postižením sexuální chování, které je přes hranici sociálních nebo zákonných norem. Tím se stane, že lidem zejména s mentálním postižením se norma rozšiřuje dál a dál a z nevědomosti se chovají už patologicky. Když se to stane na veřejnosti, lidé si pak často myslí, že jsou zvrhlí, že je mezi nimi víc deviantů. Ale je to jen tím, že nemají správně nastavené hranice, místo respektu k nim přichází jen tolerance,“ vysvětluje Petr Eisner.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 2/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace