5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Sexuální závislost: nejasná diagnóza, nejasná léčba

Sexuální závislost: nejasná diagnóza, nejasná léčba

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 6.2.2008 | Vydání: 2/2008

Ke slovu závislost se na prvním místě vybaví spojení s alkoholem či drogami. Může mít znaky závislosti i nutkavé sexuální chování? Názory odborníků se liší, stejně jako jejich pohled na vhodné způsoby léčby.

Závislost ANO, skupinová terapie nikoli

Zásadně nesouhlasím s tvrzením paní Šmídové, autorky článku Jsem závislý na sexu, že „pro sexuální závislost není charakteristická farmakologická léčba“. Čtyřicet šest let pracuji na sexuologii, léčila jsem četné muže - říci několik desítek je rozhodně málo - kteří by se dali zařadit pod diagnózu sexuální závislost (co se mezinárodní klasifikace nemocí týče, problémy se sexuální závislosti lze zahrnout do rubriky F 528), a vždy jsem se spojením psychoterapie a farmakoterapie uspěla. Přitom farmakoterapie byla v naprosté většině případů důležitější.

Právě díky speciální farmakoterapii (aplikaci ženských hormonů) se dá snížit libido i sexuální reakce. V krajním případě u nebezpečných deviantů, kteří odmítli kastraci, lze vysokými dávkami těchto přípravků navodit i takzvanou kastraci farmakoterapeutickou. Naše výrazná terapeutická úspěšnost se nedá srovnat s menšími terapeuteckými úspěchy u různých jiných závislostí, jako je třeba závislost na alkoholu, drogách, tabáku, patologickém hráčství a podobně.

Ženy, které by se daly zařadit do diagnózy sexuální závislosti, jsem během své praxe poznala jen čtyři, proto si je ostatně dobře pamatuji. Všechny případy jsem řešila s pomocí psychiatra. U dvou to bylo jasné: sexuální závislost vždy souvisela s manickou fází...

autor: Jaroslava PondělíčkováMašlová - Sexuoložka. Lékařskou fakultu UK absolvovala v roce 1953. Od roku 1961 dodnes pracuje v Sexuologickém ústavu. Publikovala řadu vědeckých prací z oblasti sexuologie, je rovněž autorkou populárně vědeckých knížek.

Závislost NE, skupinová terapie ano

Autorka článku Jsem závislý na sexu vychází především ze zkušeností sexuologů a terapeutů ve Spojených státech. Toto prostředí dobře znám, protože jsem dva roky působil na přední sexuologické klinice v Minnesotě. V USA existují v pohledu na sexuální poruchy dva odlišné směry. První z nich, k němuž se autorka přiklání a který reprezentuje především Patrick Carnes, aplikuje na tuto oblast model závislostního chování a prožívání, vysvětluje ji podobně jako závislost na drogách či alkoholu.

Minimálně stejně silný je ale i druhý názorový směr, který zastává i šéf minnesotské kliniky Eli Coleman. Předstanejasná vitelé tohoto směřu se domnívají, že se jedná především o kompulzivní sexuální chování (o němž ostatně autorka rovněž hovoří) a soudí, že vnášet do této problematiky závislostní koncept je nadbytečné a nefunkční. Závislost je sice lákavý a v poslední době oblíbený termín, tento model však podle mě nic nového nepřináší.

Z rozdí lného pojetí se odvíjí i odlišnosti ve vysvětlování příčin těchto sexuálních poruch. Zdrojem kompulzivního sexuálního chování se podle mého názoru stává především extrémní úzkost jedince. Sexuální praktiky (prohlížení porna, masturbace, navštěvování prostitutek atd.) jsou cestou k redukci této úzkosti. Nutkavé, těžko zvládnutelné sexuální chování ale ulevuje od napětí a úzstručně kosti jen na chví li. Za čas úzkost sí lí a roztáčí další potřebu kompulzivního chování...

autor: Jan Kožnar - Klinický psycholog a předseda České psychoterapeutické společnosti. Pracuje v Psychiatrické léčebně v Bohnicích.

Celou polemiku naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 2/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace