5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Šílená touha tančit

Šílená touha tančit

Autor: Maria Arnautovová | Datum: 10.10.2007 | Vydání: 10/2007

Mohlo by se zdát, že v záplavě románů, povídek a odborné literatury o druhé světové válce a jejích následcích další dílo, které se tohoto tématu dotýká, jednoduše zapadne. Kniha Elie Wiesela, nositele Nobelovy ceny, je ovšem vším jiným než dalším opakováním již stokrát ohrané melodie o zrůdnosti holocaustu.

Možná je tomu tak právě proto, že hledání hlavního hrdiny s prapodivným jménem Doriel se utrpení Židů za druhé světové války vlastně týká jen okrajově. Jako by všudypřítomná smrt, která ho během dětství provázela, nebyla tím hlavním důvodem jeho neklidu, ale jen rukou, která poodhalila roušku tajemství a poukázala na otázky, které si dřív nebo později klade každý z nás. Kdo jsme? Odkud a kam jdeme? Jaký je smysl našeho života? Jak utéct před minulostí, která nás svazuje, a jak se chopit budoucnosti, která nás svým způsobem děsí svojí nejasností a konečností?

Román vlastně nemá jednotnou linii, ale umožňuje nám nahlédnout do Dorielova vnitřního světa prostřednictvím střípků vzpomínek, krátkých příběhů a zápisků psychoterapeutky Terezy Goldschmidtové. Minulost a přítomnost se nevtíravě prolínají a nechávají tak na čtenáři, kterou nitku příběhu vyzdvihne jako tu nejdůležitější. Stejně jako v reálném životě, nic není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát - důvody Dorielova neklidu, nemoci či šílenství (ať už jeho problém nazveme jakkoli) vlastně nelze jednoduše pojmenovat ani uchopit. Můžeme ovšem jeho cestu sledovat z bezprostřední blízkosti a tak nějak mu držet palce, aby ve své vzpouře proti konvencím, lidské smrtelnosti a možná i Bohu neuklouzl a nezlomil si vaz, aby přijal své lidství v celé jeho konečnosti a našel klid.

Dorielův příběh je jedinečný právě tím, že se svým způsobem dotýká každého z nás. Otázky, které si hrdina klade, jsou otázkami, které se bezprostředně týkají každé lidské bytosti a jeho „šílená“ logika tak podněcuje každého, kdo se jeho vnitřní stavy pokusí pochopit, k přemýšlení. Dorielovo šílenství perfektně vystihuje jeden z drobných příběhů, které zvídavý čtenář v knize objeví: během nebezpečné doby jeho dětství, ukrytý s otcem před nacisty a bez možnosti vycházet ven, Doriel ptáčkům nezávidí jejich svobodu, ale závidí jim právě to, že nejsou lidmi.

Elie Wiesel: Šílená touha tančit (Portál, Praha 2007)


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace