5000
Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Skandalizaci se v politice nevyhnete

Skandalizaci se v politice nevyhnete

Autor: Daniela Kramul | Datum: 4.9.2013 | Vydání: 9/2013

Iveta Radičová přijela uprostřed léta do Prahy na konferenci Restart kariéry vyprávět, jaké to bylo stát se ze socioložky političkou a posléze premiérkou Slovenské republiky a pak se zase vrátit k vědě a práci vysokoškolské pedagožky. Je pohotová, vtipná a vysvětluje, že vyznává styl politiky, v němž se místo velikášství uplatňuje velkorysost, místo nepřátelství dialog a místo nadutosti pokora.

Skandalizaci se v politice nevyhnete

Jaké to je, postavit se mužům v politice?

Já se dívám na muže velmi diferencovaně. V politice je mnoho takových, kterých si velmi vážím. Ale jsou i ti, kterým nemohu přijít na jméno, a s hrůzou zjišťuji, že je spoluobčané do těch pozic zvolili. Nic jiného mi nezbývalo než s nimi komunikovat, protože politika je specifická v tom, že si partnery nevolíte vy, ale občané. Pokoušela jsem se budovat partnerské vztahy a dovolím si říct, že s většinou mužů fungovaly. Ale jsou lidé, do jejichž sociálních sítí nechcete patřit. Tam je komunikace otázkou nevyhnutelnosti, formálnosti bez přátelských vazeb. Ale zvládnout to musíte.

Některé české političky mi vyprávěly, že se na společném jednání na něčem dohodly, schůze skončila, ženy odešly, ale muži se cestou domů ještě stavili v hospůdce a tam se domluvili, že to bude jinak. A ráno kolegyni postavili před hotovou věc. Jako premiérka jste sice byla v jiném postavení, ale přesto – setkala jste se s něčím podobným?

Můj příběh měl spíš podobu těžkého hledání dohod na úrovni koalice. Měla jsem pocit, že jsme se dohodli, ale druhý den jeden z partnerů nezřídka přišel s oznámením, že ta dohoda už neplatí, a bylo třeba ten kolotoč jednání začít znovu. Ale ne proto, že by se někde v ústraní a neformálně dohodli, ale proto, že šel do svého politického grémia, kde zjistil, že v této podobě dohodu přes výbory nebo přes plénum jednoduše neprosadí a musíme ji modifikovat. To ale koneckonců k politice patří. Mnohem zajímavější jsou až neuvěřitelné mediální hry. Když některý z ministrů přišel s návrhem a já jsem ho jako premiérka neakceptovala, média to interpretovala jako koaliční svár, psala, že premiérka cosi mění, je slabá, nemá v rukou vládu. Dnes máme jednobarevnou vládu. A když ministr navrhl řešení, které premiér zrušil, titulky byly: premiér zasáhl, premiér otočil směr, míněno v pozitivním duchu. Ani jeden titulek nehlásal, že má rozhádanou vládu, že nemá své ministry v rukou. Jedna věc je, co dosáhnete, na čem se dohodnete, jaké přijmete rozhodnutí. Druhá věc je interpretace, kterou nemáte v rukou.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 9/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 1, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace