5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Skrytá moc testosteronu

Skrytá moc testosteronu

Autor: Michaela Kopřivová | Datum: 1.11.2013 | Vydání: 11/2013

Mít hodně testosteronu je pojem sám o sobě. Co si pod tím představujeme? Vypracovanou hruď a široká ramena? Hluboký hlas? Obličej s ostře řezanými rysy a výraznou bradou? K žádné ráně nemít daleko a riskovat za všech okolností? Každou noc uléhat s jinou kráskou? To zdaleka není všechno.

Skrytá moc testosteronu

Obvykle předpokládáme, že je to právě vliv testosteronu, co stojí za machistickou mužností. Alespoň na biologické úrovni. Zcela správně tušíme, že ovlivněna není jen tělesná schránka, ale i chování. Například je hluboce zakořeněná představa, že testosteron nějakým způsobem souvisí s agresivitou. Rozhodně to platí pro zvířecí říši. Experimentálně byla souvislost mezi agresivitou a testosteronem dokázána při pokusech na kastrovaných hlodavcích. Téměř nulové hladiny testosteronu udělaly ze sledovaných samečků mírumilovné tvory, kteří se nijak nezapojovali do obvyklých fyzických střetů. Půtky se však rychle objevily, pokud jim byl testosteron dodán. Nicméně studie upozorňují, že se tyto formy fyzické agrese většinou objevují převážně v souvislosti s teritoriálním nebo párovým chováním či se snahou o významné postavení ve skupině. (Etologie je věda zkoumající chování zvířat.)

Testosteron a mužská agrese

Má testosteron u člověka stejný vliv na agresivní projevy, jako je tomu u zvířat? Tato otázka je stále poněkud kontroverzní. Rozhodně existuje vztah mezi hladinou testosteronu a agresivitou, ale není jisté, zda je tu kauzalita. V dřívějších studiích terénního typu, které byly limitovány na výzkum korelací mezi hladinou hormonu v plazmě a sledovaným agresivním chováním, byla například prokázána spojitost mezi hladinou testosteronu a historií zločinů s násilnými prvky u vězňů. Vysoké hladiny testosteronu vykazovali ti, kteří si odpykávali trest za zločiny spojené s násilím jako znásilnění, vražda či ozbrojená loupež. Vězni odsouzení za drobné krádeže či incidenty spojené s drogami tak vysoké hladiny testosteronu neměli. Podobných studií vznikala řada, ale kauzalita zůstává poněkud nejasná. Ono to totiž působí i naopak. Je dokázáno, že hladiny testosteronu se zvýší u účastníků násilných aktů, a to zvláště pokud z něj dotyčný vyjde vítězně. Stejně tak hladinu testosteronu zvýší vítězství ve sportovním utkání nebo třeba úspěšný obchod na burze. Zároveň úspěšné obchodování na burze či vítězství ve sportovním utkání potká ty, kteří mají před výkonem nadprůměrně zvýšené hladiny testosteronu. Je tedy otázka, zda ve věznicích plných lidí odsouzených za těžké násilné zločiny nejsou hladiny testosteronu potencovány a nezvyšují se k vyšším hladinám vzájemným působením.

Další otázkou, kterou je potřeba zvážit, pokud hovoříme o spojitosti hladin testosteronu a agrese, je samotná defi nice agrese. Jde o pojem komplexní a jistě do něj nelze zahrnovat jen zjevné násilí. Lidská agrese se může manifestovat v čistě psychologické rovině nebo třeba i ekonomické.

Mnohem jasnější výsledky dostaneme, pokud se místo prosté agresivity zaměříme na dominantní chování a jeho souvislosti s testosteronem.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 11/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace