5000
Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Sníží přítomnost soudce násilí na stadionech?

Sníží přítomnost soudce násilí na stadionech?

Datum: 2.7.2008 | Vydání: 7-8/2008

Po divoké bitce fotbalových chuligánů při zápase Sparta - Slavie dospěla česká justice k rozhodnutí posadit soudce, vybaveného všemi potřebnými pravomocemi k okamžitému potrestání viníků, přímo na stadion. Pomůže takové opatření odstranit násilí, které některé zápasy provází?

Jan Sváček: soudce, předseda Městského soudu v Praze

Ano: Soudce násilníky odradí

Soudci společně se státními zástupci vyzkoušeli experiment detašovaného pracoviště přímo na fotbalovém zápase zatím toliko v jednom případě, a to na zápase Sparta Praha - Baník Ostrava dne 10. května 2008. Tento zápas policie operativním šetřením vytipovala jako vysoce rizikový. I já z osobních zkušeností vím, že k mnoha incidentům v minulosti docházelo právě při vzájemném střetnutí takzvaných fanoušků obou těchto klubů.

Původně jsme s policií řešili, zda bude vůbec vhodné celou záležitost oznamovat prostřednictvím médií předem, aby se případní pachatelé trestné činnosti nepřipravili nebo nezalekli. Nakonec zvítězil dle mého stanoviska správný názor, že pokud by předchozí mediální kampaň pachatele trestné činnosti měla odradit, akce bude hodnocena jako úspěšná, neboť z hlediska prevence splnila svou funkci.

Tak se také skutečně stalo. Policie zadržela na stadionu pouze tři výtržníky, jejichž jednání dosahovalo intenzity pouhého přestupku, a soudce ani státní zástupce nemuseli vůbec zasahovat. Jsem přesvědčen, že se nejednalo o náhodu, ale o skutečnost, že preventivní mediální kampaň případné pachatele skutečně odradila. O tom mě přesvědčil nejen samotný výsledek celé akce, ale i projevy některých fanoušků, které byly zaznamenány v tištěných i internetových médiích. Předpokládáme tedy, že na předem vytipovaných akcích se může zřizovat detašované pracoviště soudce opakovaně. Chtěl bych ovšem zdůraznit, že se nemusí jednat jen o fotbalové zápasy. Při většině akcí totiž vystačíme s běžnou praxí, kdy soudce drží takzvanou dosažitelnost - je připraven na telefonu a v případě potřeby dorazí na pracoviště soudu, a to i v noci nebo o víkendu. Pokud se však bude předpokládat vysoce riziková akce v nějakém omezeném prostoru (fotbalový stadion, obdoba zasedání Mezinárodního měnového fondu a podobně), budeme uvažovat o zřízení dalšího mobilního pracoviště přímo v ohnisku této akce, a to mimo jiné i z psychologických důvodů. Na tomto mobilním pracovišti budou prováděny stejné úkony se stejnými účastníky jako v budově soudu, kde soudce pracuje normálně v rámci své „dosažitelnosti“, nicméně s ohledem na předchozí zkušenost si myslím, že právě bezprostřednost, efektivnost a neodvratnost případného postihu by mohly potenciální pachatele odradit...

 

Josef Smolík: politolog, psycholog, autor knihy Fotbalové chuligánství

Ne: Fotbaloví chuligáni si místo pro své řádění vždycky najdou

Improvizované stanoviště Obvodního soudu pro Prahu 7, které bylo zřízeno přímo na stadionu během fotbalového utkání mezi pražskou Spartou a ostravským Baníkem, není v žádném případě řešením fotbalového chuligánství. Předpoklad, že se výtržníci zaleknou okamžitého trestu, by se naplnil pouze v tom případě, pokud bychom se zaměřili na pouhých 90 minut samotného utkání a na projevy vandalství. Fotbalové utkání ale není jen těch 90 minut, ale i čas před samotným utkáním a po něm. Právě cestování na zápas a návrat z něj je vhodnou příležitostí ke konfrontaci mezi jednotlivými radikálními skupinami fanoušků.

Je třeba si však uvědomit, že demolování fotbalových stadionů či střety mezi radikály jednotlivých táborů na stadionech či větší potyčky s policií jsou i v České republice spíše výjimkou. O to více je toto chování medializováno (například poslední derby mezi Slavií a Spartou). Téměř po každém ligovém kole se média věnují i „paralelním zápasům“, přičemž samotné incidenty často přibarvují a zvětšují.

Bitky mezi jednotlivými chuligánskými skupinami se ve většině případů odehrávají daleko od fotbalových stadionů a jednotliví aktéři těchto „třetích poločasů“ často na samotné utkání ani nesměřují. Mnohým z nich totiž ve skutečnosti nejde o fotbal, ale jen o adrenalin a zážitek z bitky. Pevně věřme, že chuligáni budou do bitek i nadále chodit beze zbraní jako doposud...

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 7-8/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace