5000
Kdo mi vypnul mozek? Psychowalkman Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Somatoformní poruchy: Když tělo stůně za duši

Somatoformní poruchy: Když tělo stůně za duši

Autor: Miroslav Orel | Datum: 2.9.2014 | Vydání: 9/2014

Bolestivá křeč vystřelující kdesi z břicha jí zkroutila obličej do zoufalé grimasy. Vlna nevolnosti jí zvedla žaludek. Na přiloženém kapesníku se objevila skvrna kyselých šťáv a slin. „Tak co mi teda vlastně je?“ rozplakala se. „No,“ pronesl zamyšleně lékař, „podle všech vyšetření a testů – a že jich nebylo málo – jste zcela zdravá.“ „Ale mně je pořád špatně. Copak to nevidíte? Proč mi nikdo nevěří?“ Nová vlna nevolnosti jí zavřela ústa. Jednou rukou přidržovala kapesník u úst, druhou svírala břicho. „Musím okamžitě na toaletu,“ řekla vážně.

Somatoformní poruchy: Když tělo stůně za duši

Zajímavá skupina duševních poruch, kterou charakterizují především výrazné subjektivní tělesné příznaky rozmanité kvality i kvantity, se nazývá somatoformní poruchy. Tělesné potíže při nich zpravidla narušují běžné fungování a vynucují si vyhledávání zdravotnické péče.

Jenomže všemožná, často i opakovaná vyšetření nenajdou žádnou tělesnou příčinu. Potíže však trvají, člověk žijící v nejistotě a obavách, proč se stále nedaří odhalit „tu správnou nemoc“, podstupuje další, mnohdy i zbytečné a často náročné invazivní vyšetřovací či „léčebné“ postupy. Nic z toho ale nepřináší efekt ani úlevu.

Pestré příznaky se mohou týkat prakticky všech oblastí těla – například trávicího systému (objevují se bolesti žaludku, říhání, průjmy, pocity na zvracení i zvracení apod.), systému kardiovaskulárního a dýchacího (projevují se bolestmi na hrudi, ztíženým dýcháním apod.), kůže (zde bývá příznakem kupříkladu pocit pálení, mravenčení, svědění, mrtvění, ale i bolest). Nevyhýbají se ani systému močovému a pohlavnímu, takže se mohou objevit obtíže při močení, nepříjemné pocity kolem genitálií, poruchy menstruace apod.

Hypochondr je opravdu nemocný

„Pane doktore, mám opakovaně ty tlaky v žaludku. Nemám vůbec chuť na maso. Zhubl jsem. Jsem dost unavený a taky se dost potím. To nemůžete přehlížet!“

„Snažím se opravdu nic nepřehlédnout, to mi věřte,“ pronesl unaveně lékař a promnul si oční koutky.

„Tak mě přece pošlete na CT a gastroskopii! Já vím, že mám rakovinu žaludku. Všechno tomu nasvědčuje.“

Muž v bílém plášti na chvíli zavřel oči a zhluboka se nadechl. Vzal do ruky obsáhlou složku a začal v ní listovat.

„Třikrát CT, šestkrát gastroskopie, dvakrát kolonoskopie, dvakrát magnetická rezonance, třikrát RTG pasáž žaludku, kompletní vyšetření na kardiologii, kompletní laboratoř – poslední je z dnešního rána. Za posledního půl roku. A to není zdaleka vše. Asi nemusím pokračovat. Všechno je negativní. Vážně vás baví pořád polykat ty hadice? Vždyť na gastroskopii jste byl naposledy minulý týden!“

„Chybí už jen gynda,“ prolétlo lékaři hlavou, ale vzápětí se zastyděl za svoji ironii a sklopil oči.

„Ale já vím, že rakovinu mám. A všechny znaky tomu odpovídají.“

„Byl jste u toho psychologa, jak jsem vám minule radil?“

„Nejsem přece cvok. Já mám rakovinu!“

Specifickou variantou somatoformních poruch je hypochondrická porucha. Projevuje se především nadměrnou starostí o vlastní zdraví. Typické jsou opakované obavy z jedné či více vesměs závažných nemocí. To vede ke zvýšenému sebepozorování. Běžné tělesné projevy pak dotyční mylně interpretují jako důkaz existence choroby. V úporné snaze „nic nezanedbat“ opakovaně vyhledávají lékaře s požadavky na vyšetření, léčbu a případně i operace.

Podle některých psychologických teorií se na rozvoji hypochondrické poruchy může podepisovat také způsob výchovy v dětství – například nadměrné obavy nezkušené matky o zdraví prvorozeného dítěte, které u případných dalších dětí už koriguje zkušeností, anebo pokud jsou dítěti v nemoci dovoleny věci (nebo dokonce odměňováno chování), které jinak nesmí, takže dítě může období stonání začít vnímat jako příjemnější než období zdraví. Působí zde ale celá řada faktorů a problematika je pochopitelně velmi složitá.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 9/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace