5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Sourozenci. Největší kámoši i rivalové

Sourozenci. Největší kámoši i rivalové

Autor: Radka Gottwaldová | Datum: 26.2.2016 | Vydání: 3/2016

Láska mezi sourozenci je jednou z nejkomplikovanějších. Vztah s bratrem nebo sestrou nás provází celým životem – sourozenec může být nejlepší kamarád i úhlavní nepřítel v jednom, často se tyhle role v průběhu života mění.

Sourozenci. Největší kámoši i rivalové

Narodíme se rodičům v určitém pořadí, z něhož vyplývají různé povinnosti či výhody. I když se máme mít vzájemně rádi a jsme si navzájem jedni z nejbližších lidí, zároveň jsme od mala srovnáváni, soutěžíme o lásku rodičů, musíme se dělit o materiální zajištění, jsme v natolik blízkém vztahu, že se navzájem zraňujeme, pereme se, krademe si hračky, ničíme si navzájem bábovičky a děláme si různé podrazy. V životě sourozenců existují odlišná období, kdy se přibližují a naopak kdy se vzdalují. V dospělosti by měli najít harmonii a spolupráci, čekají je však natolik těžké výzvy, že často dochází spíše k odcizení než ke sblížení. Jak se vztah sourozenců v rodině vyvíjí?

Sourozenecké začátky

Když se narodí do rodiny druhé dítě, tedy mladší sourozenec, pozornost rodičů se automaticky rozptýlí mezi oba. Již není pouze jedno dítě, které vše umí, které je naším odrazem, na které jsme pyšní a které všem ukazujeme jako cvičenou opičku. Druhé dítě znamená značnou zátěž. Musíme se naučit svůj čas rozdělit mezi obě děti, přichází stres a vyčerpání. Prvorozené dítě může tuto zaneprázdněnost rodičů vnímat negativně.

Mnoho dětí se nikdy nevyrovná s tím, že do rodiny po nich přišel někdo, kdo jim ukradl výsostní právo na lásku rodičů, jejich pozornost a zájem. Ale ani ti mladší to nemají tak snadné. Starší bratr či sestra už většinou něco umí, je obvykle šikovnější, což může být pro mladší sourozence zátěžová situace, někteří se mohou cítit méněcenní: Prvorozená Lenička je šikovná na sport, umí recitovat, tancovat, chodí do hudební výchovy, kdežto mladší Tomáš nechce nic dělat. Baví ho jenom auta, umí sice poznat všechny, ale o žádné jiné aktivity nemá zájem. Proč?

Možná proto, že se sestrou nedokáže soupeřit, a tak se vymezuje v oblasti, ve které dokáže vyniknout. Možná proto, že od něj rodiče již neočekávají, že bude umět vše. Třeba jim svým způsobem vyhovuje, že mu stačí auta a dokáže se s nimi zabavit na dlouho – rodiče mezitím mají čas se věnovat aktivitám sestry nebo sami sobě.

Malí komplici

V určitém období dochází mezi sourozenci k bojům o moc, přetahují se o hračky, perou se, Lenka si nechce hrát s Tomášem, protože ji zdržuje, Tomáš chce zrovna dělat úplně něco jiného než si malovat se sestrou, a tak ničí její obrázky. Rodiče rázně zasáhnou.

V další fázi dochází ke sblížení, děti se po zásahu rodičů začínají paktovat proti nim, začínají spolupracovat, zjišťují, že když potáhnou za jeden provaz, bude to mít určité výhody. Pokud je rodiče podporují ve vzájemné spolupráci, naučí se být komplici. „Tomáši nebreč, nebo nás rodiče pošlou spát. Vem si tu hračku, ale neplakej,“ snaží se Lenka přemluvit Tomáše, aby nedostali vynadáno a nemuseli předčasně do postele. Místo svalování viny jeden na druhého začínají navzájem zakrývat své chyby. Tato fáze je velmi důležitá a rodiče by měli oceňovat snahu sourozenců dokázat něco spolu, i když je to zakrývání viny. Neměli by víceméně do jejich sporů příliš zasahovat a měli by naučit děti domluvit se na řešení mezi sebou, případně je pouze korigovat v jejich snaze o spolupráci, aby nedošlo k ublížení, ke zranění apod.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 3/2016 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace