5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Tahle doba není pro introverty

Tahle doba není pro introverty

Autor: Zuzana Daňková | Datum: 30.11.2016 | Vydání: 12/2016

Nejpozději od školky jsou vystaveni každodennímu utrpení – ve školce si chtějí v klidu hrát sami s hračkami, ve škole by si přáli otevřít o přestávce knížku a nerušeně se ponořit do světa fantazie. Vždycky k nim ale někdo přijde a řekne jim, že nemají být divní a mají se bavit jako ostatní.

Tahle doba není pro introverty

Jenže školkou ani školou to nekončí. Když dospějí, čeká je strastiplný maraton sebeprezentací – když žádají o práci, když musí prokazovat v pracovním procesu své kompetence, když se seznamují, když jdou s kamarády a kolegy do hospody. Je to neustálé vyčerpávající vycházení z vlastního vnitřního světa k menším, nebo – v horším případě – větším skupinám lidí. A o kom je řeč? No přece o introvertech!

„Když mi bylo devět let, jela jsem poprvé na letní tábor. Máma mi nabalila kufr plný knih, což se mi zdálo naprosto přirozené, protože v naší rodině představovalo čtení hlavní společenskou aktivitu. A představovala jsem si, že na táboře to bude přesně takové, akorát lepší. … První den nás naše vedoucí svolala všechny dohromady a naučila nás pokřik, který prý budeme opakovat od teď každý den, abychom podpořili ,týmového ducha‘ tábora. A pokřik zněl takhle: ,Do toho! Jdem spolu do toho! Jo! Jo! Jo!‘ Nemohla jsem zaboha pochopit, proč máme jít do ,toho‘ spolu a proč o tom máme ještě vykřikovat slogany. Ale zpívala jsem ten popěvek s ostatními, fakt jsem se snažila. A jenom jsem se těšila, až budu moct odejít, a číst si svoje knížky.“ Tak popisuje jeden ze svých zážitků s vlastní introverzí Susan Cain, největší současná „obhájkyně“ introvertů, ve své přednášce na TED The Power of Introverts (Síla introvertů). A podobné zkušenosti by mohl sdílet s ostatními každý introvert – kdyby ovšem byl tak extrovertní, aby se mu je sdílet chtělo.

Introvert a vnitřní svět

Chování ve vztahu ke společenským situacím se považuje za základní definující rys introverze a extroverze. Extrovert je povídavý a ve společnosti vyzařuje energii. Introvert působí ve společnosti rezervovaně až odmítavě a upřednostňuje setkávání s méně přáteli před velkými společenskými akcemi. Není tedy pravda, že by introverti milovali pouze samotu s knížkou, filmem nebo hudbou. Spíše jsou, jak říká Susan Cain, sociální jiným způsobem než extroverti – zatímco ti jsou ve svém živlu uprostřed početné skupiny lidí, které baví, introverti jsou jako ryby ve vodě ve společnosti jednoho nebo hrstky blízkých přátel.

Nepleťme si tedy introverta třeba s člověkem plachým či stydlivým. Ti mají jiné pohnutky – sociální situace jsou jim nepříjemné, nebo je dokonce děsí a bojí se jich, protože mají strach ze sociálního ponížení. Z toho, že se před druhými „znemožní“, udělají něco nevhodného, ostatní uvidí jejich (domnělou) neschopnost a hloupost a tak dále. Plachost není s introverzí spojena nutně – plachý člověk může být extrovertní, tj. chce být často ve společnosti druhých lidí, ale zároveň se z nějakého dalšího důvodu bojí svého společenského selhání či znemožnění. Jako extrémní formu plachosti můžeme potom chápat sociální fobii, což je psychiatricky diagnostikovaný, extrémní strach ze sociálních situací. A znovu, spojení s introverzí u člověka se sociální fobií být může, ale nemusí.

Další kategorií, která se s introverzí prolíná, ale není totožná, je vysoká citlivost (high sensitivity). Tento pojem do psychologie uvedla americká psycholožka Elaine Aron roku 1996 v knize The Highly Sensitive Person (Vysoce citlivý člověk) a znovu jej oživuje dánská psychoterapeutka Ilse Sand, jejíž kniha Přecitlivělost není slabost právě vychází v českém překladu a rozhovor s níž přinášíme na str. 32. „Vysoce citliví“ nebo – slovy těch méně citlivých – „přecitlivělí“ lidé jsou osoby, které se snáze než ostatní vyčerpají, ale podle Ilse Sand jsou také více empatičtí, často jsou tvořiví, soucitní a mají zájem o druhé a jejich problémy. S introverty je spojuje vyčerpání ze sociálních situací a jejich obrácení do vlastního nitra.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 12/2016 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace