5000
Kdo mi vypnul mozek? Psychowalkman Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Tátové na rodičovské

Tátové na rodičovské

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 1.9.2015 | Vydání: 9/2015

Tátové na procházce s kočárkem jsou už samozřejmostí. Ale někteří ještě potomka přebalí, nakrmí, hodí prádlo do pračky, suché přežehlí – a když se manželka vrátí ze zaměstnání, servírují večeři. Jak se žije otcům na rodičovské dovolené?

Tátové na rodičovské

„Máme tři syny, pokaždé sodstupem dvou let. Takže jsme šest let žili vplínách aintenzivně řešili rodinné přesuny skočárky. Byl to docela záběr,“ říká Ondřej Holinka. Na rodičovské dovolené zůstal vdobě, kdy nejstaršímu Adámkovi bylo něco přes dva roky, Vilouškovi šest měsíců, akdyž přibyl nejmladší Oskárek, už ho vpéči onovorozeně moc nepřekvapilo. „Chlap má při manipulaci skočárky, dětmi anákupem rozhodně fyzickou výhodu,“ směje se.

Když doma, tak se vším všudy

VČesku čerpá alespoň část rodičovské dovolené mezi 1–3 % otců. „Můžeme si sice říkat, že vprvní řadě nejde openíze, ale jde oně,“ přiznává na rovinu Ondřej Holinka. Vdobě, kdy se jeho ženě pomalu krátila rodičovská sprvním synem, dostala zajímavou pracovní nabídku – azjistila, že je znovu těhotná. Ondřej vté době pracoval jako realitní makléř. „Mohl jsem si zhruba spočítat, kolik vydělám za rok, ale nemohl jsem zajistit pravidelný příjem, někdy jsem měsíc nepřinesl na provizích nic, to by sohledem na potřeby rodiny nefungovalo. Zato jsem měl určitou časovou flexibilitu, tak jsme se domluvili, že doma zůstanu já. Jenže pokud se chcete klukům pořádně věnovat, pracovat se nedá. Těžko můžete telefonovat sklientem, když vám na ruce křičí mimino. Když jsem kluky uspal, vznikla přes den tak hodinka dvě volna, to zas bylo třeba pořešit domácnost. Apracovat večer apřes noc je na úkor vztahu mezi manžely,“ vysvětluje.

Ve stejné situaci byl před časem iLukáš Talpa, manažer projektu Táta na plný úvazek Ligy otevřených mužů, o. s. (LOM). „Po 11 letech jsem se rozhodl skončit upředchozího zaměstnavatele amanželka dostala zajímavou pracovní nabídku, atak jsme se domluvili, že já půjdu na zbytek období na rodičovskou. Iunás manželka byla vtu dobu hlavním živitelem,“ říká Lukáš Talpa.

Aco dá takovému „tátovi na mateřské“ nejvíc zabrat? „Rozhodně vaření. Přestože jsem tu atam něco uvařil, tak kuchyně byla přeci jen doménou manželky. To se nutně muselo změnit. Vymýšlet pestrou stravu pro téměř tříleté dítě mne vedlo knemnoha zamyšlením ačetbám různých receptů, říká Lukáš Talpa. Azdá se, že to není zdaleka všechno: Nejvíce mě asi překvapila koordinace aktivit dvou dětí, kdy jedno chodí do školy ana různé kroužky, kam potřebuje doprovodit, adruhé má svůj odlišný režim – apřitom najít čas na nákup, vaření atp. Nikdy jsem si nemyslel, že je to jednoduché, ale mít tu osobní zkušenost je přeci jen něco jiného.

Podle údajů LOM otuhle osobní zkušenost stojí deset procent mužů, nejčastěji jim vtom brání fakt, že je to pro rodinu finančně nevýhodné. Ale nejen to. Ženy totiž zvelké části vnímají, že je to jejich pole. „Ukázalo se, že 66 procent žen si nepřeje, aby jejich partner nebo manžel šel na rodičovskou dovolenou. Hrají vtom roli ipředsudky, protože když muž jde na rodičovskou dovolenou, je vnímán jako hrdina. Kdežto když žena odejde do práce, je vnímána jako krkavčí matka, protože upřednostnila kariéru před péčí odítě,“ vysvětluje projektový koordinátor. (Nejvíce otců na rodičovské najdeme vPraze ave Středočeském kraji, nejméně na Moravě.)

„Taky jsem měl trochu problém stím, že nevydělávám,“ přiznává Ondřej Holinka. Ale jeho mužskou identitou to nijak moc neotřáslo. „Nikdy se nestalo, že by manželka přišla domů aříkala: co jsi tady celý den dělal. Když jsem potřeboval někam odjet anechtěl jsem sdětmi, samozřejmě byla doma. Aobčas proběhlo pár telefonátů, co má dělat, protože domácnost je stoprocentně na mně. Stávají se nám ihumorné příhody, kdy mi manželka chce pomoct třeba sprádlem – ajá pak říkám: Víš miláčku, tyhle věci nejsou Oskárka, ale Vilouška.“

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 9/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.



Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace