5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Testosteron je hnací silou civilizace

Testosteron je hnací silou civilizace

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 30.3.2012 | Vydání: 4/2012

Vyrostla v dusném prostředí kuchyňského matriarchátu s necitlivou manipulující matkou, která jí nedovolila poznat vlastního otce a dobráckého otčíma očesala o koníčky, sebevědomí a mužnost. Proto je spisovatelka Věra Nosková od mládí citlivá na projevy manipulace a vypjatého feminismu.

Testosteron je hnací silou civilizace

Jiří Dědeček zpívá písničku o tom, že muži jsou křehcí. Co si o tom myslíte vy, autorka knihy Chraňme muže?

Muži jsou křehčí v ženském světě, který nabobtnal. Ženy jsou emancipované, to je v pořádku, a za to vděčíme předchozím vlnám feminismu. Ale kyvadlo se přehouplo na druhou stranu. Současná vlna feminismu je už zbytečná, někdy komická, jindy obtěžující. Jenže z feminismu se stala gender studia, sociologický obor, profese. Feministkám bych doporučila, aby se věnovaly otřesnému utiskování žen v jiných kulturách a končinách světa.

Před čím je třeba muže chránit?

Ženy se dobře orientují a někdy i baví v sociálním hemžení, muži často nechápou, o co kráčí. Bývají někdy až sociálně tupí. Pokud mám například něco vyřídit na úřadě, vím, jak se mám chovat, abychom se na sebe s úřednicí za chvíli usmívaly. Chlap to chce většinou vyřídit bez okolků, je strohý, někdy i naštvaný – takže se na něj paní s razítkem kysele usměje a neudělá pro něj skoro nic. To my ženy mužům zprostředkováváme informace o tom, jak to mezi lidmi funguje. A můžeme jimi díky tomu snáze manipulovat. Měly bychom je chránit před námi samotnými, abychom je nezneužívaly, nedeformovaly, nestrkaly je pod pantofel. Prý ale asi patnáct procent chlapů má téměř ženskou sociální inteligenci. A přibližně stejné procento žen má mužskou mysl, která se ráda zabývá ověřenými fakty a logikou.

Považujete muže za konzervativnější než ženy. V jakém smyslu?

Muži jsou konzervativní hlavně v osobním životě, část mužů i v politice. S odvoláním na plasticitu lidské mysli si dovolím tvrdit, že lze být v jedné oblasti konzervativní a v jiné liberální. Mnozí jsme na rozpory ve své mysli stavěni. Ale řekla bych, že víc mužů než žen je v osobním životě konzervativních.

V čem se to například projevuje?

Ženy častěji žádají o rozvod, mají tendenci být s partnerem nespokojené, a tak bez skrupulí zboří všechno, co spolu vybudovali a měli – vztah, přístup ke společným dětem, parcelují s gustem majetek, kalkulují. Muž, i nevěrník, chce spíš stabilní rodinné hnízdo. Může být vynálezce, objevitel lačný překvapivých řešení, ale přitom zároveň touží po klidném domově, kde jsou jeho pantofle stále na témž místě a žena ho po příchodu domů líbne na tvář. Samozřejmě jsou i muži neklidní, kteří nesnášejí opakování téhož, toulají se po světě, jezdí na riskantní výpravy anebo je lákají postele jiných samiček. Prý je to dané geneticky, mají nějak dlouhý devátý gen či co, nemohou za to. Některé ženy to mají také tak. Takže na tom, jestli jsme usedlejší, či lační až extrémní svobody a nových zážitků, se podílí víc faktorů. Já mám jen za život odpozorováno, že muži bývají konzervativnější, touží silněji po stabilním zázemí.

Poslední dobou slýchám, a to i od mužů, názor, že končí období „nadvlády mužského principu“, který je charakterizovaný neustálým růstem, jenž už naráží na své meze vyčerpáváním zdrojů počínaje konzumem konče. Nastal prý čas k rozvoji „ženského principu“, který je cyklický, podobně jako přírodní koloběh. Rozvoj se střídá s časem zklidnění vhodným pro sebereflexi. Zastánci dokumentují spojení ženy s tímto principem i na příkladu menstruačního cyklu…

Ta romantika má málo společného s realitou, je jalová. Jinak co je mužům, kromě gynekologů, do našeho menstruačního cyklu? Mužská nadvláda v naší kultuře je něco tak starého a zapomenutého, že už to nemá smysl zmiňovat, stejně jako držící pásky na knír. Ty vzaly za své po první světové válce. Mužský svět je naopak v určité defenzivě jen v euroatlantickém okruhu, a to také proto, že se výroba přesouvá hlavně do Asie a muži přicházejí častěji o práci než ženy. To je devastující, mnohdy se ztrátou zaměstnání přijdou o partnerku, někdy o rodinu. Ale pořád platí to zásadní, i když to ženy skoro nevnímají: Ženy neumějí řídit dispečinky jaderných elektráren, provozy vodních elektráren, nevyznají se v chodu a bezpečnostních pravidlech chemické výroby. Muži vymysleli, vyrobili a udržují v chodu veškeré dobývání surovin, energie a paliva, techniku, tovární provozy a složitější a větší dopravní prostředky. Umějí to všechno nejen udržovat v chodu, ale hlavně také opravovat poruchy a zajišťovat bezpečnost. Kontrolovaně hromadí a uvolňují energie pro blaho a pohodlí všech lidí. Muži prostě bezkonkurenčně vynikají v enormním ovládání energie. Na mužích je také, aby vymysleli náhradní řešení, až suroviny dojdou. Bez elektrické energie a bez pohonu dopravních prostředků je naše civilizace nemyslitelná. Bez ní by propukl chaos, bída, války a zmar.

Jste spoluzakladatelkou sdružení Sisyfos. Co vás přimělo zastřešit platformu skeptiků?

Po revoluci došlo k rozkvětu ezoteriky, léčitelství a okultismu. Obchodníci s těmito službami se tlačili do médií, například léčitelé toužili mít svou léčitelskou rubriku, přes niž by získávali klienty, slávu a prachy. Protože jsem postupně pracovala v různých novinách a časopisech a věnovala jsem se dost popularizaci vědy, bývala mi jaksi „přidělována“ i pavěda, měla jsem být sítem, které oddělí magory a šarlatány od těch seriózních, kterým „to funguje“. Nefungovalo to nikomu, šarlatány byli dočista všichni, někdy pěkně drzými. Podváděli, tahali z lidí peníze, byli teatrální, hrabiví, někdy hloupí… a společnost a lidé jim se zájmem naslouchali, mnozí jim věřili – bylo to smutné, odpudivé. V roce 1994 vyšel Jiřímu Grygarovi článek o tom, jak iracionalita zbujela a vytěsňuje střízlivost a rozum. Řekla jsem si nad tím článkem – ejhle, spojenec. Napsala jsem mu a navrhla, abychom dali dohromady lidi, kteří tomu přívalu budou nějak čelit a šířit osvětu. Byl nadšeně pro. Vznikl přípravný výbor sedmi lidí, zaregistrovali občanské sdružení… Skeptické hnutí je celosvětové, organizace skeptiků jsou téměř ve všech zemích, pořádají se evropské a světové konference, kde se radíme, jak čelit přívalu podvodů a pošetilosti.

Jaké „prohřešky“ vám vadí nejvíc?

Vadí mi prohřešky proti zdravému rozumu, vadí mi podvody osob a firem, které okrádají, mnohdy docela sofistikovaně, klienty a spotřebitele. Ezoterička radí dívat se zpříma do slunce, prý to zlepšuje zrak, veganka-léčitelka zakázala své dceři kojit mimino, neboť mléko je živočišného původu, dávala mu pít jen odvary ze zeleniny a ovoce a vnouček zemřel na podvýživu, mimochodem dostala jen podmínku, prý jí nebyl prokázán zlý úmysl. Legrační a podvodný je televizní pořad kartářek, čarodějek a věštců, kde minuta volání stojí 70 korun, jenže vás nechají čekat na drátě třeba dvacet minut, aby z vás vyrazili co nejvíc. Několik firem prodává podvodné vysoušeče zdí, košíky nebo nádoby s nesmyslným obsahem za 40 a více tisíc, které samozřejmě nefungují. Tyhle křápy v celkové hodnotě třeba 150 tisíc objedná například zavlhlý klášter nebo Národní divadlo po povodni. Jistý vykutálenec zase tvrdí, že má doma generátor, kterým nabíjí kladnou energií plastové kartičky, ty pak prodává jeho tým prodejců. Lidé toho skoupili za miliony. Další obchoduje s „nabíjecími pyramidkami“, magnetickými náramky atd. Ezoterická scéna je přepestrá, maskuje se pseudovědeckou hantýrkou, proniká i do státní správy nebo do škol, okultní „výzkum“ financovalo i ministerstvo. Vadí mi, že lidé hloupnou a jsou podváděni, a vinou ezoterikou zblblých osob či namyšlených léčitelů někdy dokonce umírají.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 4/2012 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 3, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace