5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Tóny za volantem

Tóny za volantem

Autor: Pavel Mužík | Datum: 2.4.2009 | Vydání: 4/2009

Posloucháte za volantem raději Beethovena nebo Beatles? Anebo se snažíte vyjít vstříc spolujezdcům a řídíte za zvuků hudby, která vás bytostně dráždí? Účinky zvukové kulisy na řidičovu psychiku a výkonnost mohou být hlubší, než se na první pohled zdá.

Pokud odmyslíme lidské audio projevy (zejména řeč), bývají nejčastějšími zvukovými podněty řidiče, potažmo spolujezdce, hudba a hluk. Zatímco v prvním případě je přítomnost zvukového faktoru zpravidla podmíněna přihozením minimálně čtyřciferné částky k ceně neozvučené verze automobilu, hluk je k motorovým vozidlům dodáván běžně zdarma. V tomto případě však zdarma znamená za něco. Hluk je totiž, nejen v kabině auta, příčinou řady nepříliš oblíbených změn v lidském životě. Může vést k různým nemocem, jako jsou žaludeční vředy, choroby trávicího traktu či k vysokému krevnímu tlaku, a zároveň může přispívat k prosperitě mnoha neurotických příznaků, jako jsou nesoustředěnost, podrážděnost, nespavost, pocení, nechutenství, špatná vštípivost paměti aj.

Jedním dechem dodejme, že hluk je stresor par excellence, od čehož se také výše uvedené neduhy ponejvíce odvíjejí. Produkty hluku mají tak zákonitě své konkrétní podoby i v silničním provozu. Například vinou zhoršené schopnosti soustředění a snížené bdělosti mohou mít řidiči problém, jak odpovídajícím způsobem reagovat na dopravní značení (barvy na semaforu), tak i na nevhodně se pohybující objekty, tedy chodce. Mimoto další hluk může narušit klidný spánek řidiče, což se pak následující den v mnoha ohledech zprostředkovaně promítne do jeho celkových řidičských výkonů.

Hudbu ano, ale…

Na druhou stranu je v autě hudba zpravidla srdečně vítána, což dokazuje mimo jiné fakt, že v jeden moment zní v cca 90 % pohybujících se automobilů na celém světě. Obecně platí, že dobrovolně konzumovaná hudba zpříjemňuje cestování a vyplňuje jinak nudné chvíle za volantem, a stejně obecně platí, že její účinky mají vždy své ale.

Z empirických zjištění vyplývá, že hudba pozitivně ovlivňuje výsledky takových řidičských úkolů, které vyžadují zvýšenou hladinu koncentrace a pozornosti (čekání na světlech), ale působí opačně v případech, kdy se musí řidič rozhodovat (do kterého pruhu se zařadit). Rychlá hudba pro změnu zkracuje dobu, za kterou je šofér schopen vykonat určitou řidičskou úlohu (rozjet se na stopce), ale zároveň oproti hudbě pomalé zvyšuje množství chyb, které je řidič schopen během jízdy napáchat. Zajímavé v souvislosti s rychlou hudbou je, že subjektivně zpomaluje vnímanou rychlost, tedy že v osidlech rychlé hudby získává řidič iluzi, že jede pomaleji, než skutečně jede.

Dvojsečnost hudebního interiéru automobilu lze nalézt ve chvílích frustrace, například když se řidič potýká s dopravní zácpou. Zde hudba může na jednu stranu redukovat stres a mírnit přirozenou agresivitu, na druhé straně však může v momentu odhodlanosti (kličkování kolonou) snížit jeho schopnosti manévrování a rozhodování a celou situaci tak ještě zhoršit. Hudba tedy obstojně zklidňuje, ale zhoršuje fungování ve složitých nebo neznámých situacích.

Velmi důležité také je, jaký žánr posloucháme a jak nahlas. Jeden výzkum ukázal, že řidiči, kteří se obklopují rychlou a hlasitou hudbou, jsou až dvakrát náchylnější k nehodám a během řízení neváhají riskovat - v porovnání s průměrem populace. Konečně příliš hlasitá hudba snižuje reakční dobu, a to asi o 0,16 sekundy. Při rychlosti 100 km/hod to znamená prodloužení brzdné dráhy o 4,4 metru. Co to může znamenat pro chodce, který si v té chvíli dovolil použít přechod, je nasnadě.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 4/2009
nebo v On-line archivu.

Upozornění všem uživatelům on-line archivu časopisů. V úterý 28. 4. 2009 proběhne výměna vstupních hesel do on-line archivu článků časopisů Děti a my, Psychologie dnes, Rodina a škola, Informatorium 3 - 8. Všichni stávající předplatitelé dostanou včas nová hesla mailem.

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace