5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Třetí rodič

Třetí rodič

Autor: Zuzana Filipová | Datum: 27.6.2017 | Vydání: 7-8/2017

Třetí rodič. Jsou jich u nás desítky tisíc. Jedná se o každého, kdo se stal rodičem bez vlastního přičinění. Kdo začal partnerský vztah s někým, kdo už má potomka z předchozího vztahu. Najednou se stáváte novým rodičem pro malou bytost, kterou jste před tím neměli možnost poznat a ke které vás nepojí pokrevní pouto.

Třetí rodič

Jak to dítěti „prodat“

Velkým přáním všech je, aby si dítě na nového partnera zvyklo, přijalo ho a dokázali jste všichni fungovat jako rodina. Ale nezapomínejme na jednu věc – měníme život dítěti, které ještě nedokáže přesně pochopit, proč se máma s tátou rozdělili a ono nyní musí žít s někým jiným. Proto je dobré mít na paměti několik zásad, aby se dítě dříve a lépe vyrovnalo s okolností, že v jeho životě je nová osoba, která bude žít po boku mámy/táty.

MLUVTE PRAVDU – dítě nebude chápat, proč se rodiče rozešli. Rozebírat vše do detailů není na místě, ale krmit děti pohádkami také ne. Zkuste dětem vysvětlit situaci, samozřejmě s ohledem na jejich věk. Děti umějí především u matek vycítit nervozitu, strach a nejistotu, zaručeně poznají, že je něco v nepořádku, jen to neumějí pojmenovat či se správně zeptat. Pokud přijde ten správný čas, kdy se rozhodnete představit nového partnera, bude to jistě pro všechny strany velmi náročné.

Každý po svém bude tak trochu nervózní, ale nebalamuťte děti větou, že je to nový strejda. Pak bude obtížnější vysvětlovat, že oblíbený strejda je na tátově místě. Mluvte hned přímo: „Tohle je Pepa, můj kamarád a chce se moc poznat i s vámi a nyní budeme společně trávit volný čas, tak co si vyjet na výlet…“ Vysvětlete dětem, že nyní tatínek/maminka žije jinde, že jste přáteli, ale po vašem boku se nyní vyskytne někdo jiný, koho máte moc rádi a doufáte, že i ony ho budou mít rády.

DOPŘEJTE SI VŠICHNI ČAS – pamatujete si, jak nám v době dětství čas strašně pomalu utíkal? Do prázdnin daleko a do Vánoc ještě dál. I když se nám dospělým může zdát, že čas, který jsme dali dětem na zpracování skutečnosti, že máme nového partnera, je naprosto dostačující, nemusí tomu tak být. Dětem se toho mnoho mění, denně zpracovávají desítky nových podnětů, mnohdy nechápou, proč se některé věci dějí, a chtít k tomu po nich, aby nového člověka po mámině/tátově boku přijaly hned, je bláhové. Je naprosto normální, že dítě si na nové okolnosti, uspořádání rodiny, přijetí nového partnera, uznání jeho role v rodině zvyká i 2–4 roky. Někomu to trvá dlouho, někomu ještě déle. Někdo nepřijme novou rodinu vůbec, ale dokáže v ní fungovat. Je dobré netlačit na pilu a zvykat si na sebe postupně a pomalu. Rodina je maraton, ne sprint.

RESPEKTUJTE PRÁVO NA EMOCE – vztekání, křik, pláč a smutek… Zpočátku by se to mohlo hlavně ve vypjatých situacích ukazovat jako nepřijetí nového partnera. Vy, jakožto pravý rodič, dopřejte svému dítěti projevování emocí, nepodporujte hysterické scény, ale uznejte právo na nesouhlas. Pokud budete tvrdošíjně vyžadovat, aby dítě přijalo nového partnera a to, co říká, zasekne se, nebude chtít spolupracovat a to nikdo nechce. Znají to především ženy… Pláčem v koutě či do polštáře nic nezměníme, ale můžeme plakat a pomáhá nám to, uvolňuje to negativní emoce a uleví se nám. Nechte dětem dostatek času a prostoru na vlastní emoce.

Nekárejte je, mnohdy nevědí, jak správně reagovat, a tak utečou do pokojíčku se vyplakat. Dejte jim čas a pak s nimi v klidu promluvte, vysvětlete, co se děje a co to znamená pro ně. Pomozte jim vyrovnat se s nastalou situací, poraďte jim, jak na to.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 7-8/2017 nebo v On-line archivu.


Hodnoťte a doporučte:Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace