5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Účinné strategie proti zevšednění vztahu

Účinné strategie proti zevšednění vztahu

Autor: Zbyšek Mohaupt | Datum: 31.8.2011 | Vydání: 9/2011

Podobně jako se v každém živém organismu během života hromadí rány a deformace, tak se i v každém mezilidském vztahu časem střádají drobná zranění a nezpracované pocity. Jak se jim v blízkých vztazích můžeme bránit a jaké prostředky k tomu máme k dispozici?

Účinné strategie proti zevšednění vztahu

Zdrojem vývojových odchylek a fatálních změn ve vztahu jsou všechna nedorozumění, nezpracované prožitky a nepřijatelné párové zkušenosti. To, co zůstává ve vztahu nedokončené, nevyjasněné, zablokované, působí jako písek v hodinkách. Je to vše, co nás uzavírá před druhým, narušuje důvěru, bezpečí a jedinečnost vztahu.

Potkali jste se s bývalým partnerem? Vyjádřil vám náklonnost váš nový kolega? Stěžují si vaši rodiče na partnerovo chování? Pokud o čemkoli z toho nemůžete či nechcete s partnerem mluvit, neúměrně zatěžujete sebe a narušujete vnitřní strukturu vztahu.

Od zapomínání k prázdné ledničce

Jak se vlastně entropie neboli zákonitý růst neuspořádanosti v našich blízkých vztazích projevuje? Nejprve v drobnostech: zapomínáme partnera poprosit, poděkovat mu za ochotu, začneme považovat každodenní partnerovy laskavosti za samozřejmé. Potom se objeví neúmyslné přehlížení (třeba partnerova pocitu) a další zapomínání: pozdravu, slíbené věci, pravidelného párového rituálu, například společné snídaně. Pak přicházejí tajnosti a zamlčování: ne vše chceme partnerovi sdělit, na něco není čas (jsme příliš zaměstnaní), něco by asi nepochopil nebo znevážil. Začne ubývat neerotického tělesného kontaktu a doteků (letmá pohlazení), mnohem později i toho erotického. Začneme vynechávat významná vztahová výročí, oslavy.

Výrazným signálem narůstající vztahové entropie (zevšednění, vyprázdnění) je narušování denních stereotypů a vzájemných činností v páru. Místo společné večeře jíme najednou

každý sám, nedostává se nám základních potravin v ledničce či peněz na společném účtu, nevíme, kde partner tráví sobotní večer. Přibývá obav, mlčení (není o čem mluvit) nebo sporů. Jako uhnilý strom držený pohromadě zdřevěnělou kůrou může takový vztah pořád vypadat zdánlivě stejně, zatímco je uvnitř prázdný. Jakmile neuspořádanost převáží, přichází rozkol a rozpad vztahu.

Vztahový úklid

K tomu, abychom byli ve vztahu schopni čelit přirozenému narůstání entropie, potřebujeme především vědět o nezbytnosti trvalého vztahového úklidu. Přestaneme-li sobě či vztahu věnovat pozornost, začne podobně jako zahrada planět a zanášet se smetím. Druhým účinným pomocníkem proti entropii jsou specifické způsoby, jak zvládat nezdary a selhání ve vztahu neboli reparační strategie páru.

Obvykle nám ke vztahovému čištění stačí určité vhodné podmínky:

• naše energie v podobě pozornosti či všímavosti,

• čas na úklid v každodenním životě, například pravidelné hovory o vztahu,

• motivace neboli oboustranný zájem o vztah, pocit vzájemné sounáležitosti obou partnerů.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 9/2011 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace