5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Udělejte si inventuru. Jak překonat negativní pocity v partnerských vztazích

Udělejte si inventuru. Jak překonat negativní pocity v partnerských vztazích

Autor: Tereza Baltag | Datum: 4.10.2016 | Vydání: 10/2016

Čím to, že se nám některé motivy ve vztahu, nebo dokonce ve více vztazích neustále opakují? Věřím tomu, že to, co se nám v životě opakuje, nelze většinou považovat za náhodu – příběhy mých klientů to potvrzují.

Udělejte si inventuru. Jak překonat negativní pocity v partnerských vztazích

Často lze příčinu opakovaných vztahových témat a pocitů hledat ve vztazích, které nás utvářely již v útlém věku. Zejména vztahy v rodině, do které jsme se narodili. Právě tam se utvářela naše důvěra v lidi opačného pohlaví, tam jsme se učili, jak mají vztahy muže a ženy vypadat, a také jsme tam dostali první odpovědi na to, co vztahy obnášejí a co od nich můžeme čekat.

V současnosti reagujeme na minulost

Přestože často nechceme, podvědomě máme tendenci opakovat naučené vzorce z dětství. Někdy se jim snažíme za každou cenu vyhnout a vkládáme do toho nemalou energii. Pokud ale jednáme převážně na základě silných zkušeností z předchozích vztahů, kolik prostoru pak dáváme vztahu, který se odehrává v současnosti? Reagujeme opravdu na stávajícího partnera, nebo na to, co jsme se o mužích nebo ženách a jejich vzájemném vztahu naučili ještě před tím, než jsme ho potkali?

Pokud jsme zdravě vyvázli z primární rodiny, často nás negativně ovlivnily první partnerské zkušenosti. Mnoho lidí se i několik let po rozchodu nedokáže vypořádat s tím, že vztah ztroskotal. Nemůže se vyrovnat se zklamáním, které rozchod provázelo, nebo s křivdou, kterou si ze vztahu odneslo.

Všechny předchozí vztahy a události nás tedy mohou ovlivnit ve vztazích budoucích. Je dobré poučit se ze zkušeností, není ale dobře, pokud naše minulé zkušenosti zcela determinují vztahy nově vznikající. Pak totiž nereagujeme na současného partnera, ale žijeme ve stále se opakujících minulých pocitech, které často patří někomu jinému. Do vztahu tak už primárně vstupujeme s nedůvěrou, opatrností a podvědomě čekáme, z jakého kouta přiletí další rána. Princip může fungovat i opačně, někteří lidé mají naopak tendenci si donekonečna idealizovat své partnery a po „vystřízlivění“, které jim trvá neúměrně dlouho (všichni okolo to věděli už dávno…), je čeká často bolestivá srážka s realitou.

Největším problémem je, že často nerozumíme tomu, proč ve vztazích zažíváme pořád dokola podobné pocity a situace. Proč zažíváme právě to, a ne něco jiného? Jakmile tomu porozumíme, teprve pak je možné vidět současného partnera (nebo to, proč jsme sami a vztahů se třeba již bojíme) reálně. Můžeme dát vztahu šanci, aniž bychom ho předem zanášeli očekáváními, která si vytváříme na základě předchozích zkušeností. Prohrabávat se spletí vztahů je věcí náročnou, často je k ní potřeba pomoc psychoterapeuta.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 10/2016 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace