5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Umění hovořit jasně

Umění hovořit jasně

Autor: Magdalena Vokáčová | Datum: 31.3.2015 | Vydání: 4/2015

Do koučovny přišli společně. Hezcí lidé, působící dojmem jakési vzornosti. Typická bývalá jedničkářka a dřívější premiant. Na první pohled úspěšný, k sobě ladící pár. Jenže velmi rychle se ukázalo, že jejich vztah má do idylky daleko…

Umění hovořit jasně

„Ať řeknu cokoliv, Pavla to vezme a třikrát to překroutí. Ještě horší je, že své verzi následně sama věří. Pak se těmi nesmysly, údajně mými slovy, ohání v nejednom sporu. Když se jí snažím vysvětlit, že tohle jsem nikdy neřekl, je akorát naštvanější. Přitom se zlobí kvůli něčemu, co jsem nikdy neprohlásil,“ rozčiluje se Erik.

Také se vám stává, že hovoříte s parterem a nedaří se vám vyjádřit to, co chcete říct? Respektive ještě než domluvíte, váš partner slova vezme, překroutí a ještě je obrátí proti vám? V takových chvílích často neslyší, co ve skutečnosti říkáte, slyší svůj strach a promítá do rozhovoru vlastní obavy. Manipulace slovy druhého je opakem naslouchání.

Minule jsme hovořili o tom, co udělat pro to, abychom dokázali partnerovi lépe naslouchat. Existuje však také možnost, abychom zároveň pracovali na umění hovořit jasně a srozumitelně?

Proč se zabývat uměním mluvit jasně?

Psychologové, antropologové a sociologové zkoumají stále dokola, proč dochází ke krachům ve vztazích. Předmětem výzkumů je otázka, jak by se dalo nepěkným koncům ve vztazích předejít. Zkoumaly se různé vlivy na vztah, např. socioekonomické poměry – nezaměstnanost, bydlení, povolání, spokojenost v práci, výše příjmů apod. Dále osobní předpoklady partnerů, tedy jejich temperament, zájmy, zvyky, očekávání od vztahu atd. A samozřejmě se zkoumaly i faktory vztahové jako například četnost komunikace či vzájemná úcta.

Stále se ukazuje, že nejdůležitějším faktorem je komunikace. Nezáleží tedy tolik na tom, jak moc jsme rozdílní, jak jiné máme zájmy a zvyky, jaké máme problémy, ale nejvíc záleží na tom, jak o daných rozdílnostech a problémech dokážeme komunikovat. Jinými slovy, můžeme žít ve zdánlivě nepříznivých podmínkách s velmi odlišným partnerem, než jsme my sami, ale pokud spolu dokážeme komunikovat, můžeme žít v mnohem šťastnějším vztahu, než pokud máme příznivé podmínky s partnerem, který je nám sice podobný, ale hovořit spolu nedokážeme. Pro zachování vztahu nejsou tedy až tolik důležité vnější překážky, ale spíše způsob, jak pár dané problémy řeší.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 4/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace