5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Umíme žít společně?

Umíme žít společně?

Autor: Magdaléna Vokáčová | Datum: 30.12.2014 | Vydání: 1/2015

Kateřina je třiatřicetiletá úspěšná žena, navíc velmi pohledná. Pracuje v marketingu, je zábavná a samostatná, vlastní luxusní byt, auto, má mnoho zájmů, je zvyklá cestovat. Za svůj život vystřídala jen málo partnerů. Její vztahy mají vždy stejný scénář: nezávazný flirt, hluboká zamilovanost, počátek vážnějšího vztahu…

Umíme žít společně?

Následně Kateřina odjede s partnerem na dovolenou, kde společně stráví dva týdny. Po dovolené vztah nemilosrdně končí. Co chybí Kateřině k tomu, aby přetvořila svůj scénář ve šťastný happy-end? Co vlastně potřebujeme k tomu, abychom mohli žít v partnerství spokojeně?

Na úvod našeho seriálu vám nabídneme několik tipů, jak úspěšně vytvářet dlouhodobé vztahy, resp. čeho se vyvarovat – jsou totiž oblasti, na nichž spolehlivě ztroskotají i vztahy lidí, kteří by si mohli velmi dobře rozumět a být spolu šťastní. Pokud se nenaučíme umění vztahů, můžeme při hledání „toho pravého“ nebo „té pravé“ opakovat stále stejné chyby a naplnění své touhy po šťastném partnerství se víc a víc vzdalovat.

Poznejme sami sebe

Abychom dokázali žít s partnerem, potřebujeme se nejprve vyznat sami v sobě. Vycházet sami se sebou. Dokázat se přiblížit sobě, vědět, kdo jsme, co chceme, co se nám líbí a co ne. Čím více toho o sobě člověk ví, tím méně je ochoten na začátku vztahu předstírat, a čím méně na začátku vztahu předstírá, tím větší je šance na dlouhodobé trvání vztahu.

Kateřina z úvodního příběhu měla ohromnou ochotu přizpůsobovat se novému partnerovi, protože neměla přesně zmapováno, co vlastně vyhovuje jí, kdy je šťastná, co ji baví... Cest, jak dojít k sebepoznání, je spousta. Může jít např. o terapii, koučování nebo kurzy, které jsou zaměřené na rozvoj osobnosti.

Rituály i překvapení

Každý vztah potřebuje správnou dávku neměnných rituálů a nečekaných překvapení. Zní to jednoduše, správě je vyvážit ale tak snadné přece jen není.

Každá rodina má svá přesvědčení, zvyky a postupy, které se jí osvědčily a které považuje za správné. Problém je v tom, že tato svá přesvědčení, zvyky a postupy má tendenci považovat za nejlepší či nejvýhodnější. Proto je soužití dvou jedinců často srážkou dvou rodinných kultur. Je tedy otázkou umění a schopnosti páru vzájemně spolu komunikovat a vytvořit společně tzv. „národ dvou“, tedy v ideálním případě vybrat a propojit z obou rodin to nejlepší, případně přidat rituály vlastní.

Každý fungující vztah je kombinací ustálených rituálů a nečekaných překvapení. Rituálem mohou být například společná jídla, oslava svátků, různé relaxační rituály („pojď, uvaříme si čaj/kafe“), dovolené na stejném místě a podobně. Rituály staví bezpečné, předvídatelné hnízdo, potvrzení pro takový „národ dvou“: takhle se to dělá u nás – tady je náš domov. Vzpomeňte na situaci z filmu Pelíškynež dojde k absurdní hádce na téma knedlíky, nebo noky, říká otec: „U nás se vždy na Boží hod vánoční podávalo...“

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 1/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace