5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Úspěšná kariéra: Sledujte svůj dětský sen!

Úspěšná kariéra: Sledujte svůj dětský sen!

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 3.4.2013 | Vydání: 4/2013

Nevíte, pro jaké povolání se rozhodnout? Cítíte, že potřebujete ve své kariéře změnu, ale nemáte jasno, v jaké oblasti nové uplatnění hledat? Vraťte se do dětství a vzpomeňte si, čím jste kdysi chtěli být…

Úspěšná kariéra: Sledujte svůj dětský sen!

Karl Gustav Jung na jednom ze svých seminářů řekl, že v dětských snech se může objevovat budoucí životní povolání nebo životní mýtus. „Je škoda, že s touhle myšlenkou se dnes příliš nepracuje, protože takový dětský sen může být dobrým vodítkem, kam by člověk mohl směřovat, jaké oblasti jsou pro něj podstatné a kde by mohl najít uplatnění,“ říká psycholog Jaroslav Simon. Problém je ale v tom, že příslušné dětské sny a touhy, „čím jednou budu“, nemůžeme brát doslova, ale spíš jako jakýsi hologram, symbolickou výpověď o hodnotách, k nimž dotyčný tíhne. Většina chlapečků si ostatně přeje řídit náklaďák, popelářské auto nebo závodit s formulí a holčičky nejednou najdeme, jak si hrají na školu nebo se touží stát slavnou herečkou. Není totiž popelář jako popelář, pro každého mohou být důležité úplně jiné atributy, které si v dětství s tímto povoláním spojí. Právě ty skryté kvality je třeba odhalit.

Z archeologa špičkovým personalistou

„Lidé o svých dětských snech zpočátku ani nechtějí mluvit, mávnou rukou, že to prý byla jen taková hloupost. A pak se najednou rozesmějí, rozzáří a začnou nadšeně vyprávět, jak pořád něco stříhali, motali se dědovi pod nohama v dílně, někdo si úplně živě vybaví, jak toužil být archeologem nebo kosmonautem,“ říká Jaroslav Simon, který nabízí individuální i skupinové konzultace, workshopy i programy pro 18leté studenty zaměřené osobní rozvoj, na volbu profesní kariéry nebo na její změnu.

Jakmile si vybavíme svůj dětský sen, je důležité se ptát, proč jsem chtěl být právě tím, co mě vlastně na té práci nejvíc lákalo. Ukáže se například, že sedmiletého kluka nejvíc lákalo na archeologii objevování skrytého a neznámého. „Dnes dělá personálního ředitele, pracuje s lidmi a také v nich svým způsobem objevuje skryté a neznámé. I tímto způsobem lze naplnit kvality, které se mu v dětství spojovaly s prací archeologa,“ vysvětluje psycholog.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 4/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace