5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Ve složité době toužíme po jednoduchých řešeních

Ve složité době toužíme po jednoduchých řešeních

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 3.12.2014 | Vydání: 12/2014

Poslední student opustil posluchárnu a my tu sedíme sami. Radvan Bahbouh už dvacet let učí budoucí psychology, jak náležitě prověřovat vlastní i cizí domněnky. S nadsázkou říká, že kvůli lepšímu pochopení psychologie vystudoval také matematiku a medicínu, a do budoucna se nevyhýbá ani dalším oborům.

Ve složité době toužíme po jednoduchých řešeních

Když čtu názory některých odborníků na to, jak elektronická média a virtuální svět mění psychiku dětí a mladých lidí a jak lidstvo stojí na zásadní křižovatce, říkám si: je to opravdu tak vážné, anebo jsou to tak trochu stesky odcházejících generací nad tím, že život už není takový, jaký býval?

Lidstvo se ocitá na křižovatkách opakovaně. A přestože bychom si to přáli, není tahle křižovatka o mnoho významnější než ty předchozí. Specifické pro tuto dobu jsou jen informační technologie, které nám umožňují s dřívější dobou nesrovnatelný přístup k obrovskému množství dat. Emočně jsme však na srovnatelné úrovni jako dřív. Zažíváme vztek, zamilovanost či radost jako Homérovi hrdinové. Akorát jsme namísto zbraní vybaveni moderními komunikačními prostředky. A tak se rozevírají nůžky mezi naší emoční a informační vybaveností.

Jak se rozevírání nůžek projevuje?

Mnoha způsoby. Například rychlým šířením informačního plevele. Marketing pošetilých a nenáročných idejí je snazší než marketing prověřených faktů a podnětů, kladoucích na výdejce i příjemce vyšší nároky. Korejská písnička Gangnam style měla dost možná na internetu vyšší počet zhlédnutí než všechny záznamy vážné hudby dohromady. Takhle je to i s některými poplašnými zprávami. Jejich šíření neodpovídá jejich informačnímu významu měřenému skutečnými riziky. Namísto toho, abychom se starali o svůj každodenní režim, se bojíme málo pravděpodobných teroristických útoků, prasečích chřipek, nemocí šílených krav, pandemie eboly a dalších mediálních bublin. Strach se rád nechává krmit katastrofickými obrazy a díky tomu dál roste. Informační technologie vedle šíření užitečných myšlenek umožňují také rychlé šíření myšlenek destruktivních. Některé z takto šířených informací mohou dokonce působit jako nebezpečná nákaza.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 12/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace