5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Vejce a pomlázka: Co se skrývá za symboly Velikonoc?

Vejce a pomlázka: Co se skrývá za symboly Velikonoc?

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 2.4.2014 | Vydání: 4/2014

Pomlázka, tradiční symbol Velikonoc, sloužila k rituálu omlazování a plodnosti dívek a mladých žen už ve 14. století. „Vyšlehání mělo lehce nemravný nádech, protože chlapci museli dívkám napřed zvednout spodničky – a žádné spodní prádlo, jak ho známe dnes, tenkrát neexistovalo.

Vejce a pomlázka: Co se skrývá za symboly Velikonoc?

Když vykasali ty spodničky, leccos zahlédli, takže se v rámci onoho omlazování mohla udát ještě spousta dalších věcí,“ říká psycholožka a sexuoložka Laura Janáčková.

Postupem času se v rámci křesťanských velikonočních svátků stala pomlázka rituálem podstatně mravnějším. Vyšlehané dívky měly přednostně získat z mladých vrbových proutků, z nichž byla pomlázka spletená, zdraví, svěžest a píli na celý rok, vdané ženy se zase vyšlehávaly, aby se jim „vyhnal zlý jazyk“. „A aby se zahnaly případné nemravné myšlenky,“ dodává Laura Janáčková. V rámci podobné „prevence“ vyšlehával hospodář čeládku, aby nelenošila, symbolika plodnosti se přenesla na hospodářská zvířata a ovocné stromy, které mělo šlehnutí pomlázkou povzbudit.

Přísliby a vábení

„Freudovským psychoanalytickým pohledem vidíme jasnou sexuální symboliku tohoto zvyku. Vajíčka, která dívky dávají koledníkům jako odměnu za vyšlehání, jsou symbolem plodnosti a znovuzrození, i samotná upletená pomlázka v rukou muže mluví jednoznačně. Když se podíváme hlouběji, najdeme projevy vábení, náklonnosti, sexuálních příslibů i symbolů odmítnutí. Například červené vajíčko si dívky schovávaly pro kluky, které měly vyhlídnuté,“ konstatuje psycholožka Janáčková.

Dívky přidávaly na koledníkovu pomlázku i barevné pentle, které napovídaly, jakou má dotyčný šanci: červená mašle znamenala lásku a náklonost, modrá naději, že by mohl dostat víc, zelená prozrazovala sympatie, zatímco žlutá byla znamením odmítnutí.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 4/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace