5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Vězeňská tetování: osudy vepsané pod kůží

Vězeňská tetování: osudy vepsané pod kůží

Autor: Alena Lochmannová | Datum: 29.6.2016 | Vydání: 7-8/2016

Víte, co znamená slza vytetovaná pod okem, pavučina na předloktí nebo oční linky? Každý z těchto motivů má vlastní symboliku, jedno však mají společné – prozrazují na svého nositele, že byl ve vězení.

Vězeňská tetování: osudy vepsané pod kůží

Tetování se stalo módní záležitostí a lidé si svá těla zdobí mnohdy bez rozmyslu, a především z estetických důvodů. Nicméně tetování má znakový charakter, což znamená, že jím cosi více či méně konkrétního sdělujeme. Platí to i pro velmi specifickou formu tatuáže, pro vězeňské tetování.

Na pomyslném hierarchickém žebříčku se nachází úplně nejníže, níže než výtvory vytvářené pouličními tetovači, o profesionálních tetovacích studiích ani nemluvě.

Vězeňské tetování je spojené s omezenými technologickými možnostmi, omezení se týká i symbolů, které jsou tetovány, a míst na těle, kam se tetování provádí. Jejich kvalita bývá zpravidla nízká, i když nutno podotknout, že i vězeňské tetování se v průběhu času proměnilo a dnes je možno za mřížemi spatřit celou paletu motivů od těch nejbizarnějších až po skutečná umělecká díla, která lze od profesionálního tetování jen stěží odlišit.

Za vysokými zdmi a ostnatými dráty se pravidla většinového světa transformují v pravidla světa vězeňského, jež jsou postavená na zcela odlišných principech a hodnotách. Tetování je jedním ze způsobů, jak se odsouzený identifikuje s prostředím výkonu trestu. Tetování mu pomáhá „zapadnout“ i demonstrovat svoji pozici.

V období let 2013–2015 jsem prováděla vlastní etnografický výzkum tetování a dalších tělesných úprav odsouzených ve výkonu trestu odnětí svobody v několika českých věznicích převážně typu C (věznice s ostrahou). Hovořila jsem s odsouzenými, s vězeňskými tatéry, sledovala jsem život ve vnitřních prostorách věznic v rámci běžných denních aktivit. Odsouzení se lišili v řadě aspektů počínaje věkem, přes délku vykonávaného trestu, charakter spáchaného trestného činu, symboliku tetování, způsob jeho provedení až po pozici v rámci vězeňské hierarchie.

Za každý život slzu

Většina odsouzených získala své první tetování krátce po vstupu do vězení (v horizontu několika málo měsíců) v průběhu svého prvního výkonu trestu odnětí svobody. (Většina odsouzených, s nimiž jsem vedla rozhovory, byla ve výkonu trestu opakovaně.) Odsouzený po vstupu do vězení cítí potřebu identifi kovat se s novým sociálním prostředím, tak říkajíc zapadnout. „Když jsem byl v prvním výkonu, tetování měl každej a já ho chtěl taky. Bylo mi dokonce jedno, jaké to tetování bude, jen jsem ho prostě chtěl mít,“ říká odsouzený pan Martin. I on měl potřebu přijmout roli odsouzeného nejen duševně, ale i tělesně skrze tetování.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 7-8/2016 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace