5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Vidím úplně všechno

Vidím úplně všechno

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 1.9.2015 | Vydání: 9/2015

Pětadvacet let působil ve službách FBI jako zvláštní agent pro odhalování špionů a specialista na profilování pachatelů trestných činů. Dnes je vyhledávaným odborníkem na nonverbální komunikaci a autor úspěšných knih o tom, jak prokouknout druhé, odhalit lež či nebezpečnou osobnost. V létě Joe Navarro poskytl našemu časopisu exkluzivní rozhovor.

Vidím úplně všechno

Agent FBI – je to vděčné literární ifilmové téma. Nakolik se jejich hrdinové podobají těm skutečným?

Filmy jsou bohužel natočeny tak, aby život agenta působil jako velmi vzrušující. Apřitom většinu času strávíme papírováním, máme obrovské množství administrativní práce ane vždy střílíme po lidech. Ve skutečnosti většina agentů odchází ze služby po 25 letech, aniž by kdy musela použít zbraň. Já jsem naštěstí také nemusel na nikoho střílet, ačkoliv jsem musel mít při zásazích zvláštních jednotek SWAT zbraň mnohokrát připravenou vpohotovosti.

Špičkoví agenti bývají líčeni jako lidé, kteří nemají prakticky žádný osobní život. Je to opravdu tak?

Filmy jsou pochopitelně jen fikce. Většina agentů FBI má rodiny amá ijiné zájmy akoníčky než práci uFBI. Znám poměrně hodně agentů, kteří byli fotbalovými nebo baseballovými trenéry, znám ipár instruktorů džuda, jednoho, který učil děti fotografovat, adalšího, který byl skautský vedoucí. Takže vtomto ohledu agenti reprezentují společnost, jediným rozdílem je, že tito jedinci byli vybráni zdesítek tisíc lidí díky svým schopnostem aznalostem ataké díky statečnosti.

Pro rodinu to může být těžké, protože musíme hodně cestovat, ale vyšší míru rozvodovosti najdeme ujiných profesí, jako jsou například zubaři nebo psychologové.

Pokud má agent rodinu, bývá před rodiči, manželkou či dětmi utajeno, co ve skutečnosti dělá?

Většinou to vědí. FBI není jako CIA, kde agenti mění jména iminulost adostávají novou identitu. Naši sousedi vědí, že jsme agenti FBI, pokud tedy právě nepracujeme vutajení, pak samozřejmě osvé profesi nemluvíme. Moji sousedi na všech místech, kde jsem bydlel, vždy věděli, že pracuji pro FBI.

Jaký byl váš nejzajímavější případ?

Myslím, že všechny případy, na nichž jsem pracoval, byly zajímavé, protože každý znich byl výjimečný. Vpodstatě každý případ, který se dostane až na úroveň FBI, už je svým způsobem zajímavý. Ale kdybych musel vybrat jen jeden případ, který byl nejzajímavější ze všech, pak by to bylo vyšetřování špionážní skupiny, která působila vNěmecku vsedmdesátých aosmdesátých letech 20. století avjejímž čele stáli Clyde Lee Conrad aZoltán Szabo. (Podle wikipedie.org si C. Lee Conrad, bývalý americký voják, který prodával citlivé vojenské informace na Východ, přišel díky špionáži na více než milion dolarů. Vroce 1998 zemřel ve vězení na srdeční selhání. Pozn. red.)

Jako specialista na odhalování špionů jste nejspíš musel napřed vědět, vjakém okruhu lidí hledat…

Ze všeho nejdříve musíte zjistit, co špiona nejvíce zajímá, co by chtěl získat. Během studené války usilovali Sověti onaše vojenské technologie, takže šlo oto, nastražit takové pasti, do nichž by se chytili, když se snažili získat Američany, kteří by pro ně pracovali jako špioni, nebo když se pokoušeli ukrást vojenské technologie.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 9/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace