5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Víra v magickou moc duchů vúdú je dodnes živá

Víra v magickou moc duchů vúdú je dodnes živá

Autor: Andrej Horváth | Datum: 1.3.2013 | Vydání: 3/2013

„Ještěrčí ocásky zastrčené v kapse zlepšují komunikační schopnosti, hlava leoparda v domě zase ochrání váš majetek před zloději a oslí uši schované pod postelí zaženou noční můry,“ vyjmenovává Abdulah a ukazuje prstem na jednotlivé zboží.

<!--Víra v magickou moc duchů vúdú je dodnes živá (97x100).-->Abdulahova nabídka vyjmenovaným zbožím zdaleka nekončí. „Tohle je specialita,“ dodává s významným pohledem, až se obě obočí spojí nad kořenem nosu. Vloží si do dlaně malý černý předmět. Malá oválná lahvička nepůsobí ve srovnání s panenkami probodanými hřebíky příliš vzrušujícím dojmem. „Je to čarovný elixír. Stačí vypít kapku denně – a žádná žena vám neodolá. V posteli budete vyvádět jako mladík!“

Asi šedesátiletý německý důchodce s velkými slunečními brýlemi okamžitě zbystří pozornost. Než prodavač dokončí vychvalování zázračného přípravku, už vytahuje z ledvinky peněženku a chce tři kusy – i pro kamarády, kteří nemají to štěstí a nedostali se do Toga, malého státu v západní Africe ležícího na pobřeží Atlantického oceánu.

Fetišistický trh

Hlavnímu městu Lomé by se měli vegetariáni a ochránci zvířat oklikou vyhnout. Husí kůže tu naskakuje i lidem, kterým jinak nevadí zpestřit si jídelní lístek různými potvůrkami a ozdobit si stěnu trofejí exotického zvířete.

Největší fetišistický trh v regionu v poslední době láká kromě domácích, pro něž jsou fetiše sakrálními předměty určenými pro rituální účely, také stále více turistů. Ti si za nemalý poplatek chtějí zajistit kariérní postup v práci, odstranit nepříjemnou tchyni či se zbavit zákeřné choroby.

Papež zakročil

Kult vúdú, který je nejčastěji spojován s Haiti, ve skutečnosti vznikl v Africe v oblasti Togo Lake, odkud ho černošští otroci importovali do Karibiku a do Střední Ameriky. Městečko Togo Lake dokonce navštívil i papež Jan Pavel II., aby se tam pokusil animistickou víru vykořenit. Očividně bez úspěchu.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 3/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace