5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Vlídná babička nebo generál v sukních? Malá typologie prarodičů

Vlídná babička nebo generál v sukních? Malá typologie prarodičů

Autor: Anežka Matějů | Datum: 27.11.2015 | Vydání: 12/2015

Dovolila vám babička s dědou skákat do louží, nebo do nich dokonce skákali s vámi? Jiný si pamatuje spíš přísnou babičku, která ho zkoušela ze slovíček, nebo prarodiče, od nichž nejčastěji slyšel: Neběhej, nebo upadneš! A umíte si vůbec představit sebe v této roli?

Vlídná babička nebo generál v sukních? Malá typologie prarodičů

Na otázku, jak prarodiče působí na nejmladší generaci, se jednoznačně odpovědět nedá. Jsou prarodiče, s nimiž dítě zažívá dobrodružství, která by byla s rodiči nemyslitelná. Někdy společně i tak trochu „zlobí“. Jiní prarodiče jsou klidní a trpěliví a dětem vždy nabízejí bezpečné útočiště. A další jsou svou odpovědností a obavami až příliš svázaní. V některých rodinách má babička a děda jen jediné vnouče, v jiných jsou obklopení mnoha dětmi a někdy se u vnoučat střídají (nebo dokonce soupeří) s druhou babičkou či dědou.

Jakým prarodičem se člověk stane, závisí na individuálních osobnostních dispozicích, ale i na věku, ve kterém do nové role přichází, a na tom, jak se s ní ztotožní. Důležité je i to, jakou úlohu v rodině zastává, jaké zvyklosti se mezi nejbližšími příbuznými dodržují, i na dalších okolnostech, které život připravuje. Proslulí dětští psychologové Matějček a Dytrych (1997) rozdělili prarodiče na několik kategorií (všímali si především těchto hledisek: věk, míra autority v rodině, míra ochranitelství a altruismu, fáze života, ve které se prarodič nachází, a četnost kontaktů s vnoučaty). Prarodiče podle nich mohou být:

Vládci rodiny

Jde o autoritativní prarodiče, kteří se snaží udržovat si stálý respekt u svých dětí i vnoučat, nikdo jim neodporuje a v rodině mají rozhodující slovo. O svých názorech nediskutují, očekávají, že je ostatní přijmou bez slova kritiky. Často málo přihlížejí k přáním ostatních členů rodiny. Vzbuzovat mohou nejen respekt a úctu, ale i určité obavy a chuť ke vzpouře.

Tito dominantní jedinci, kteří mají dojem, že jsou stále pány domu, čekají od ostatních podřízené chování a diktují jim, co mají dělat. Pokud žijí v blízkosti svých dospělých dětí, mohou ohrozit jejich manželství a vnést rozkol do mladé rodiny.

Protektoři

Cílem protektorů je chránit svá křehká vnoučata od tvrdého světa. Snaží se jim věnovat veškerou možnou péči. Často se o ně strachují, chrání je před cizími lidmi, zasahují vždy, když jen tuší nějaký problém a řeší za vnoučata i drobné dětské spory. Hlídají, aby dětem nikdo neubližoval, a snaží se rozhodovat, s kým si smějí hrát. Protektorské prarodiče jímá strach, že jejich vnoučata někdo zkazí, že na ně bude mít nějaký člověk či situace špatný vliv. Často jsou netolerantní. Chtějí, aby se vnoučata chovala podle jejich představ, a barvivě malují nejrůznější nebezpečí, před nimiž je třeba se chránit.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 12/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace