5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Volby v Americe: Souboj myšlenek nebo archetypů?

Volby v Americe: Souboj myšlenek nebo archetypů?

Autor: Vladislav Šolc | Datum: 5.11.2008 | Vydání: 11/2008

Dění na americké předvolební scéně má několik rovin. Jednou z nich je dramatický, archetypální boj o nastolení nového řádu, který se ovšem odehrává na nevědomé úrovni. A volbami to rozhodně nekončí.

Letošní prezidentské volby v Americe byly vůbec nejdražšími v historii země. Prezidentská role je tu velice silná, na rozdíl od parlamentních systémů má prezident skutečně výjimečné pravomoci. Prezident je vystaven obrovským - doslova nadlidským - očekáváním a projekcím, srovnatelným s fenomény období středověké absolutistické monarchie.

Jelikož v Americe existují prakticky toliko dvě politické strany, dochází na politické scéně k polarizaci, která nemá v dnešním demokratickém světě obdoby. Už po dlouhá léta stojí proti sobě dvě politické strany, jejichž obliba je mezi lidmi rozdělena téměř přesně na polovinu. Ani během těchto voleb tomu nebylo jinak. Obamu a McCaina od sebe dělilo jenom malé procento tzv. nerozhodnutých.

Když se na volební proces podíváme „zvenčí“, vidíme, že se jedná o normální politický boj se vším, co k němu patří. Voliči pozorně sledují, co jim kandidáti nabízejí, a analyzují, zda se toto shoduje s jejich potřebami a názory.

Avšak vedle racionálních pohnutek existují i pohnutky nevědomé, iracionální. „Uvnitř“ totiž všichni myslíme archaicky. V zásadních životních rozhodnutích jednáme často z nevědomých pohnutek, i když si to nejsme vždy ochotni přiznat. A vedle osobního nevědomí, jež se formuje v průběhu života každého z nás, máme i kolektivní nevědomí, jež utváří jednání celých společenských uskupení i lidí jako živočišného druhu. Dávná mytologie rozeznala obsahy kolektivního nevědomí v podobě mýtických postav. Dnešní psychologie je nazývá archetypy. Na mýtické bohy tak můžeme nazírat jako na výsledek projekce nevědomých obsahů.

Podobně ovšem dnes dochází k projekci nevědomých obsahů na politické činitele. Carl Jung například v roce 1936 ve svém eseji Wotan s varovným tónem napsal, že se v germánské psýché probouzí destruktivní archetyp, který si hledá vhodného jedince - vůdce, aby se skrze něj uskutečnil, což může mít velice neblahé následky (Jung, 1936).

Dav podléhá působení archetypů podobně, jako podléhá jednotlivec pohnutkám osobního nevědomí, a přesně tak si to vůbec nemusí uvědomovat. Předvolební boj je dobrým příkladem takovéhoto mýtického dramatu. Častokráte tak lidé volí i proti svému zájmu, nebo vybírají svého kandidáta na základě toho, co „o něm věří“. Jen málokdo v televizních debatách politiků poslouchá obsah, většina je zaměřena na pocit a dojem.

McCain coby mýtický Áres

Podívejme se, jaké nevědomé drama se odehrává na úrovni kulturního nevědomí v USA. V květnu jsme psali o aktivaci hrdiny-bojovníka v nevědomí Američanů, zodpovědné za širokou podporu válečných nálad. Tento archetyp dosud přetrvává, ztělesněn v osobě republikánského kandidáta Johna McCaina. Naproti tomu se však formuje i jiný archetyp, který představuje opozici dosavadním tendencím. Takovýto dialektický vývoj není v historii ničím výjimečným. Období temna zbořilo osvícenství, to samo však muselo být pro svou racionálnost kompenzováno romantismem. Podobně tendence válečníka dosáhly v nevědomí svého kulminačního bodu, čímž se vytvořila opozice u těch, kdo se odvážili to uznat. Dochází tak k nevědomému zápasu starého s novým. John McCain přitahuje projekce těch, kdož jsou psychologicky ve shodě s dosavadním vývojem. Když se podíváme na příklady z řecké mytologie, najdeme podobný archetyp v postavě boha války: Árese.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 11/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace