5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Volební psychoscan

Volební psychoscan

Autor: Eva Kubová | Datum: 29.8.2017 | Vydání: 9/2017

Lidé si stěžují na politiky a často právem pochybují nejen o jejich kompetencích, ale i o jejich duševním zdraví. Škoda že u nás není běžnou praxí podrobit ty, kteří nám budou vládnout, předem jakémusi psycho scanu. Nebo aspoň symbolické psychologické zkoušce, abychom měli k dispozici víc než jen předvolební sliby.

Volební psychoscan

Situace by byla jiná, kdybychom znali zásadní okolnosti soukromé autobiografie, informace o původní rodině a o vztazích v ní, okolnosti dospívání, nejdůležitější vztahy života, zlomové a klíčové okamžiky. Možnost zmapovat centrální témata života našich reprezentantů by nám umožnila poznat jejich osobnostní rysy, silné a slabé stránky, odhalit jejich hodnoty a motivace.

Volíte podle dojmu?

Utopie? Možná, ale právě tyto vlastnosti vždy rozhodovaly, dokud lidé žili v menších a přehlednějších komunitách. Možná bychom si pak ušetřili řadu zklamání a katastrofálních chyb. Jenže to nám většinou zůstává utajeno, a tak jsme odkázáni na značně zkreslený mediální obraz, který nám sofistikovaně předkládá vybraná marketingová agentura. Zvídavý volič jistě využije služby strýčka Googla a pokusí se najít o svém kandidátovi alespoň základní údaje, profesní životopis, případně nějaké reference na sociálních sítích, které dnes suplují onu osobní zkušenost s lidmi, jež volíme. Rozhodování je o něco lehčí u těch politiků, kteří již byli na scéně, neboť můžeme vycházet při své volbě z jejich dosavadních činů. Poměrně spolehlivým vodítkem bývá objektivní porovnání toho, co říkají a co skutečně dělají. Ale ruku na srdce – kolik z nás opravdu zodpovědně zjišťuje a analyzuje? A kolik z nás naopak volí podle dojmu a pocitu?

Jelikož nemáme k dispozici žádný skutečný psycho scan, pokusme se využít psychologie aplikované na rukopis – tedy grafologie. Rukopis odhaluje naše klady i zápory. Naši zvědavost jitří však zejména ta negativa. „Tak řekni, co tam vidíš špatného?“ takovou otázku slyšel jistě už každý grafolog. Písmo o nás skutečně hodně prozradí, ale…! Seriózní grafologický rozbor trvá minimálně několik hodin a potřebujeme kompletní rukopis včetně podpisu. Takže ani schopný grafolog nedokáže na první pohled odhalit např. pouze z podpisu vaši třináctou komnatu. Navíc podpis je nejstylizovanější součástí rukopisu. Více než jací jsme, vypovídá o tom, jak se chceme ostatním jevit. Teprve srovnání rozdílů mezi rukopisem a podpisem začíná být grafologicky zajímavé. Ale pokusme se pro naše účely spokojit s málem, třeba nám i tak podpisy napoví víc než reklamní slogany...

Podpis jako náš stín

Podpis je jedním z otisků naší duše, je to obraz, kterým chceme působit na naše okolí. Podpis můžeme zkoumat z celé řady hledisek. Dle umístění, velikosti, tvaru, tlaku, plošnosti, jednoduchosti, nebo naopak komplikovanosti, čitelnosti, jeho podobnosti a vztahu k běžně psanému textu atd. Vždy je však naprosto nezbytné chápat ho v kontextu se vším ostatním, co o dané osobě víme. Pokaždé je zcela jedinečný a neopakovatelný, většina z nás je na něj svým způsobem hrdá. Vždyť kdo z nás si nikdy v životě nenacvičoval svůj vlastní podpis? Cítili jsme, že můžeme jeho podobu ovlivňovat, ale jen do jisté míry, protože svůj stín zkrátka nepřekročíme. Jistě se mezi námi najdou i tací, kteří mají hned několik typů podpisů, v závislosti na situaci. To je většinou vysvětlováno tak, že tito lidé mají více tváří, více rolí, které od sebe důsledně oddělují. Obvykle výrazně odlišují svůj přístup k lidem, které považují za blízké a cizí. Vnímání mají selektivní a vytvářejí o sobě tzv. účelové dojmy. Bývají nevypočitatelní, ale i přizpůsobiví a mnohostranní.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 9/2017 nebo v On-line archivu.


Hodnoťte a doporučte:Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace