5000
Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Výběr partnera? Taktika se tisíce let nemění

Výběr partnera? Taktika se tisíce let nemění

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 29.6.2011 | Vydání: 7-8/2011

Je vzdělaná, sebevědomá, úspěšná. Přesto uznává ženskou emancipaci jen do určité míry. Byť se ujišťujeme, že dnešní doba je úplně jiná, jde mezi muži a ženami po tisíciletí o totéž – pro muže je atraktivní vnější ženská krása, pro ženu mužovy zdroje a ochota se o ně dělit. Ani způsoby, jak získáváme pozornost, se příliš nemění, tvrdí psycholožka Laura Janáčková.

Výběr partnera? Taktika se tisíce let nemění

Jaké erotické signály působí na opačné pohlaví přitažlivě?

V neverbální komunikaci můžeme najít celou řadu takových signálů. Mezi jeden z nejpřitažlivějších patří například upřímný úsměv. Ten poznáme tak, že je symetrický a doprovázejí ho vrásky kolem úst i očí, zatímco při falešném úsměvu je čelist strnulá, horní ret napnutý, vrásky okolo očí a úst naprosto chybějí. Muži obecně preferují neverbální signály upozorňující na tvar těla přesýpacích hodin. A přitahují je znaky submisivity. Typickým příkladem může být pohrávání si s vlasy, když se hlava v lehkém úklonu mírně zakloní a odhaluje se krk a zápěstí, pokud si žena hraje s vlasy. Toto gesto pak muž čte: pojď ke mně blíž, nemusíš se mě bát.

I to, jak se ženy líčí, jen dokazuje, že zdůrazňují to, co evoluční psychologie identifikovala jako obecně platné znaky přitažlivosti. Líbí se symetrické obličeje, zdravá pleť bez kazů – proto si děláme make-up. V řadě pokusů se potvrdilo, že se líbí velké oči dále od sebe – i když zrovna tohle možná žena neví, dělá si černou linku a dává si do koutku bílý stín.

Znám poměrně dost žen, které prvoplánové signály upoutávající na „mužnou sílu“ odpuzují. Například takové ruce v kapsách vypasovaných džínů. Podle nich je to známka primitivismu a ukazuje spíš na to, že dotyčný nemá co nabídnout po intelektuální stránce, tak si hraje na nadsamce.

Myslím, že ruce v kapsách nemusejí vůbec znamenat nadsamce. Může se jednat o znak sebevědomého muže, ale stejně tak i o mužskou nejistotu. Podle jednoho gesta přece nelze dělat závěry, navíc každá žena má svá vlastní kritéria, pro jednu je důležitý intelekt, pro jinou třeba vřelost a pracovitost. Faktem však je, že muži, kteří nabízejí pouze sexuální výkonnost, nejsou preferováni za celoživotní partnery.

Evoluční teorie zdůrazňuje u žen poměr pasu a boků. Současný mediální ideál ženské postavy vypadá spíš jako postava dospívajícího chlapce, mezi pasem a boky žádný výrazný rozdíl není. Změnil se tímto směrem i mužský vkus? Má vliv i to, že s rozvojem antikoncepce není sex spojený s plozením dětí, provozuje se pro rozkoš a z lásky, takže muž už tolik nehledá ženu s parametry výhodnými pro mateřství?

To jistě ne. Přesto, že v současné době má lidská sexualita kromě funkce reprodukční též funkci rekreační, naše tělo to evolučně ještě nezaznamenalo. Tvar těla přesýpacích hodin bude pro většinu mužů stále přitažlivý. Ostatně, všimněte si, že s ním stále počítají i módní návrháři.

Atraktivita ženy je dána hlavně zevnějškem. Nejvyšší je od 16 do 22, maximálně do 30 let. Souvisí to se znaky plodnosti, mezi které patří i zmiňovaný poměr mezi pasem a boky, ideálně je to 0,67. Ujišťuje muže o tom, že žena není těhotná a že je v dobrém věku. Mladší holky totiž boky nemají a stárnoucí ženy ztrácejí pas.

Jak se lišíme ve vnímání? Vzpomínám na kamarádku, která onemocněla a nemohla na svatbu sousedům, na radnici se šel podívat jen manžel. „Co nevěsta? Jaké měla šaty?“ vyzvídala kamarádka. „Jo, slušelo jí to. Ale co měla na sobě, nevím,“ odpověděl. Je tohle typické?

Muži to tak často mají. Vnímají, jak na ně žena působí, nakolik je atraktivní, ne co má na sobě. Ale působí na ně barvy, když chce na sebe žena upozornit, má si vzít jakékoli barvy, které se dají sníst. Kdyby měla nevěsta meruňkové šaty, všiml by si a doma by to hlásil. Když měla bílé – proč by se tím zabýval? Buď si všiml, že nevěsta byla hezká a tím to pro něj haslo, anebo je tu druhá možnost – ví, že každá nevěsta je hezká, ale není jeho, takže to konstatoval, aniž by si jí vůbec všiml.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 7-8/2011 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace