5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Vyjde nám to? Jak poznat a rozvíjet perspektivní vztah

Vyjde nám to? Jak poznat a rozvíjet perspektivní vztah

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 1.9.2015 | Vydání: 9/2015

Šlehačka na dortu. Báječná, nadýchaná a lákající vrhnout se na ni a nacpat si do pusy obří porci. Podobně vypadá i zamilovanost. Snad jen s tím rozdílem, že u té šlehačky víme předem, že ji během chvíle sníme a pak teprve poznáme, jaký je dort pod ní.

Vyjde nám to? Jak poznat a rozvíjet perspektivní vztah

Ve stavu zamilovanosti ale máme pocit, že takhle to bude chutnat celé anapořád. Jenže ty krásné, vášnivé iromantické chvíle chození, kdy je nám spolu dobře amáme skvělý sex, neprozradí moc otom, jak se bude vyvíjet náš vztah, až dojde na opravdový společný život.

Martinova volba

Je mu 35 let, vpráci je jako ekonom velmi úspěšný – ale vsoukromí má zmatek. Psycholožku vyhledal ve chvíli, kdy nevěděl, jak dál. Přesněji řečeno, která zjeho dvou lásek je „ta pravá“. Zuzana, sníž chodil deset let, anavzdory několika krizím se ksobě vždycky zase vrátili? Nebo Jana, se kterou se seznámil před dvěma měsíci? Jsou do sebe sice hrozně zamilovaní – ale přece jenom…

Když před několika lety utrpěl těžký úraz anebylo jasné, jestli nezůstane částečně ochrnutý, Zuzana při něm bezvýhradně stála, podporovala ho, starala se oněj. Jejich vztah přestál těžkou zkoušku, při žádném z„oddechových časů“ se vlastně nikdy úplně nerozešli, pořád byli vkontaktu. Je ten letošní rozchod opravdu definitivní? Nebyla Zuzana ta pravá? Nebo je to Jana, která na něj působí jako živá voda? Ale co když to platí jen teď, pro čas vášnivé zamilovanosti? Má opravdu spálit mosty arisknout nový vztah, nebo ještě bojovat oZuzanu?

Rozluštění svého rébusu Marek upsychologa nenajde, může dostat jen pár podnětů kpřemýšlení aotázek, které ho nenapadly. Asnad iradu: Nedělejte zásadní životní rozhodnutí ve stavu prvotní zamilovanosti. Partnera poznáváme až ve chvílích, kdy spolu něco prožijeme, kdy si ověříme, že se na sebe můžeme spolehnout.

Jak dlouho spolu chodit? Na to neexistuje žádný objektivně ověřený časový údaj. „Znám citové kaskadéry, kteří po krátké známosti cítí, že je to ono, vezmou se – avyjde jim to. Ale já to vnímám jako riskantní podnik, není to tak úplně zodpovědné vůči partnerovi, vůči sobě azejména vůči dětem, pokud je někdo zdvojice má zpředchozího vztahu. Intuitivní typ, který si vživotě vícekrát ověřil, že se na své pocity může spolehnout, jde do vztahu po hlavě amůže uspět, ale obecně bych to určitě nedoporučovala,“ říká psycholožka apsychoterapeutka Jitka Douchová.

Vím, co nechci

První milostnou volbu spsychologem neprobíráme, ale později, po prožitém zklamání ano. „Při hledání lásky na druhý pokus by měl být člověk vnitřně vyrovnaný spředchozím rozchodem. Vazba na expartnera je vnovém vztahu jako časovaná bomba, vnáší do něj nejistotu ažárlivost,“ vysvětluje odbornice.

Často hledáme protipól toho, ským jsme se rozešli. Mnozí jsou ale znovu přitahováni vizuálně podobnými typy. „Jako by měli nějaký imprinting ze vztahu, který původně plánovali jako trvalý akterý se nepovedl,“ uvažuje psycholožka Douchová. Německý psycholog, biolog apublicista Bas Kast dokonce tvrdí, že lidé se zamilovávají do podobnosti. Podle něj si ale vybírají vprvní řadě partnery, kteří jsou nějakým způsobem podobní jim samotným – postavou, výškou, barvou vlasů, podobným IQ, jsou považovaní za stejně atraktivní či neatraktivní atd. Páry, které se vzájemně podobají, mají podle Kasta větší šanci prožít šťastnou lásku. Uprotikladů, které se podle známého přísloví přitahují, to prý platí vpočátcích vztahu, později jej ale začnou negativně ovlivňovat spíše rozdílné rysy partnerů.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 9/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace