5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Výklady snů stokrát jinak

Výklady snů stokrát jinak

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 27.2.2015 | Vydání: 3/2015

Znamená sen o smrti, že se mám bát o zdraví svých blízkých? Je had, který se mi ve snu vplazil pod deku, opravdu svědectvím o potlačovaných sexuálních touhách, nebo to může znamenat něco úplně jiného? A když se mi zdají samé obyčejné sny, dokládá to, že jsem taky jen „tuctovka“? A na co dát, když různé terapeutické směry vidí jeden sen úplně jinak?

Výklady snů stokrát jinak

V psychoterapii i v kurzech věnovaných osobnímu rozvoji se se sny pracuje poměrně často. A mnohdy dost rozdílně – každý terapeutický směr totiž může v jednom snu vidět něco úplně jiného. Psychoanalyticky orientovaný párový terapeut Slavoj Titl mi například vyprávěl o takzvaných těhotenských snech, které se mohou nezávisle na sobě zdát oběma partnerům. Ženě se například zdálo o bombardování – z letadla na ni padaly bomby, ale když byly těsně u ní, proměnily se v krásné bublinky, které do ní vplynuly a ona to cítila jako příjemné, i když se zpočátku těch bombardérů bála. Na témže terapeutickém sezení její manžel mluvil o tom, že se mu zdálo o strašném lijáku. Déšť se vsakoval do země a ten muž z něj měl radost, hrozně se mu to líbilo, nadšeně v lijáku běhal. Podle terapeuta jde o komplementární těhotenský sen, jehož společné prvky jsou vplývání do něčeho, tekutina (jednou v podobě deště, podruhé jako bublina), radost ze setkání. Takovéto sny se mohou vyskytnout u párů, které se pokoušejí o početí, někdy se v nich prý může zobrazovat i to, co na vědomé úrovni ještě není zřejmé (například že žena už otěhotněla).

V zajetí symbolů

Pro hlubinné terapeutické směry je typické, že v oblasti snů pracují se symboly. „Ten, kdo je chce vyložit, potřebuje historické znalosti, aby mohl pochopit jejich význam, protože jeho metafory sahají hluboko do historie vývoje lidského ducha, píše Carl Gustav Jung v Moderním mýtu. Sám tohoto nároku dostál,“ říká psycholožka Marta Helingerová a pokračuje: „Traduje se o něm, že když mu jeho pacient nebo známý odvyprávěl svůj sen, Jung se zamyslel a pak vybral ze své bohaté knihovny knihu a nalistoval odpovídající pasáž. Dokázal najít paralelu mezi vyprávěným snem a jeho amplifi kovanou verzi v křesťanské tradici nebo v mýtu, který pocházel z jiného náboženství nebo domorodé tradice.

Pokud by cesta porozumění snům skrze ‚přeložení‘ jednotlivých symbolů a pochopení vzájemných vztahů mezi nimi byla tím jediným způsobem, pak by se adept snopravectví musel vyzbrojit trpělivostí při představě, kolik knih musí nastudovat, aby se orientoval ve složitém předivu jednotlivých symbolů a hned věděl, jaké významy mají různá čísla, geometrické tvary, barvy, předměty, zvířata. Aby si nepletl, že býk patří k sv. Markovi a orel zase symbolizuje apoštola Jana. Že had není jen strůjcem komplotu, který uvedl do pokušení Evu, ale že je to bytost, která stojí v základech daleko starších náboženských systémů, než je křesťanství.

Kontext osobního nevědomí vedle toho obsahuje symboly, které se vážou k naší osobní zkušenosti, takže obsáhnout tuto oblast je zvládnutelné, ale i tak se nevyhneme trpělivé práci a zkoumání, co který symbol znamená v rámci naší osobní historie.“

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 3/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace