5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Zdravotní rizika

Zdravotní rizika

Autor: Ladislav Csémy, Karel Nešpor | Datum: 4.7.2007 | Vydání: 7-8/2007

Onemocnění pohybového systému, obezita, sklon riskovat, epilepsie, zhoršení vztahů, agresivita a oslabení prosociálního chování. Taková jsou rizika počítačových her a výčet není ani zdaleka úplný.

Rozvoj techniky s sebou přináší nové možnosti, ale i nová nebezpečí. A právě nebezpečí videoher se věnujeme v následujícím textu. Vzhledem k principiální blízkosti her provozovaných za pomoci zařízení spojených se zobrazovací jednotkou, tedy vedle počítačových her i her například na mobilních telefonech, používáme zastřešující pojem videohry. Řada z důsledků nepramení primárně ze hry samé, ale ze sedavého způsobu života, k němuž mohou hry významným způsobem přispívat.

Pohybový systém: Z odborných studií vyplývá, že rozšíření počítačů a času, který děti a dospívající s počítači tráví, způsobuje u řady z nich vadné držení těla, bolesti šíje a ramen, bolesti bederní páteře a bolesti zápěstí.

Jídelní návyky: Výzkumy ukazují, že počítačové hry jakožto součást „obrazovkového času“ zvyšují riziko obezity. Ve zdánlivém rozporu s uvedeným důsledkem je pak práce Van den Bulcka a Eggermonta (2006), kteří zjistili u 13 až 16 letých kvůli televizi a počítačovým hrám vynechávaní jídla. Souhrnně můžeme hovořit o příspěvku videoher k nesprávným jídelním návykům.

Virtuální nevolnost, tendence riskovat a úrazy: Fischer a kol. (2007) zjistili, že po hraní závodivé hry měly experimentální osoby tendenci více riskovat, než když hrály hry neutrální. Riziko úrazů zvyšují i poruchy rovnováhy, které se objevují po skončení her obsahujících například simulovanou jízdu autem. Ma a Jones (2003) zjistili, že u dětí, které se více věnovaly sledování televize, počítačovým hrám a videohrám, docházelo častěji ke zlomeninám horních končetin.

Oči: Dlouhé hodiny hraní videoher zatěžují nemalým způsobem zrak. Někteří autoři hovoří dokonce o počítačovém zrakovém syndromu, který se projevuje napětím očí, jejich únavou, podrážděním, zčervenáním, rozmazaným a dvojitým viděním. Časté bývají také bolesti hlavy způsobené očními problémy. Jen pro zajímavost uvádíme, že z hlediska očí je patrně nejvýhodnější, když pohled směřuje mírně dolů (ovšem příliš nízko umístěný monitor může vést k špatnému držení krku a páteře a působit jiné problémy). Podle Lo a kol. (2005) dochází u dospívajících, kteří se věnují online hrám, ke zhoršení kvality interpersonálních vztahů a k úzkosti v sociálních vztazích - a to úměrně času trávenému těmito hrami.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 7-8/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace