5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Žijte přítomností, zbavíte se stresu

Žijte přítomností, zbavíte se stresu

Autor: Barbara Hansen Čechová | Datum: 1.9.2009 | Vydání: 9/2009

Se stále vrůstající zájmem se lékaři a psychologové zabývají tím, jak strhnout naši pozornost k přítomnému dění. „Bdělost“ v každodenním životě působí proti stresu, přináší nám pocit štěstí a může pomoci i při léčení fyzických onemocnění.

Běžíme na tramvaj a vrazíme do odpadkového koše. Při jídle telefonujeme a ještě nám k tomu v pozadí hraje televize. Přecházíme lehká napětí v zádech, až nám tamější svaly úplně zatvrdnou. Zabýváme se nářky nad minulostí a trpíme úzkostí z budoucnosti, místo toho, abychom se věnovali tomu, co děláme právě teď v přítomnosti. Když takto nevšímavě žijeme, ztrácíme svým způsobem svůj život ještě před smrtí.

Náš každodenní trans

Lékař Jon Kabat-Zinn patří k těm, kteří si tuto skutečnosti uvědomují. Vytvořil metodu terapie založenou na cvičení bdělosti, která pomáhá v boji proti stresu. Hovoří o tom, že lidé často žijí v jakémsi každodenním transu. Jako bychom se nechali řídit autopilotem a neřídili sami sebe. Tento trend je ještě podporován současnou kulturou, která považuje za schopné ty lidi, kteří jsou schopni dělat několik věcí najednou. „Transovým stavem“ ovšem hodně ztrácíme. Díky němu nejsme schopni registrovat všechny složky reality, ty si správně poskládat a pak na ně adekvátně reagovat.

Pro vysvětlení pojmu dodává, že opakem bdělosti je rozptýlení a pod bdělostí míní vědomou pozornost a zájem o aktuální život: jeho prožívání od chvíle ke chvíli. Vysvětluje, že to, co člověk vnímá, nemá okamžitě hodnotit. To znamená, že vše, co se ke člověku dostane, by měl vnímat a nic nevylučovat. Dobře to ilustruje odpověď jednoho starého zenového mistra, který odpověděl na otázku svého žáka, jak se pozná osvícený člověk: „Je to ten, který, když jí, tak jí, když jde, tak jde, když spí, tak spí.“

Západní civilizace bdělost vyvolává cestováním a láskou

Zřejmě to známe všichni ze svého života: Máme období, kdy se nám daří žít současností, radujeme se z každého dne a nepřemýšlíme o tom, co by bylo, kdyby. Žijeme, jak by básník řekl, „buransky bezprostředně“. Tento způsob žití je ale právě to, co možná všichni hledáme - přináší nám pocit štěstí, volnost, spontaneitu, živost. V naší západní civilizaci se k tomuto pocitu dopracováváme několika způsoby, mezi ty nejrozšířenější patří zamilování se, cestování, u některých pořízení potomků. Když jsme zamilovaní, zejména čerstvě, hltáme každou minutu života. Užíváme si každý detail, každý kousek chvíle. A známé růžové brýle nám také nasazují nový pohled na realitu: všechno vidíme jakoby jinak a všechno, co nám dříve přišlo nezajímavé, nám najednou přijde hodno zkoumání.

Zrovna tak cestování, ovšem ne to naprogramované od cestovní kanceláře, od nás vyžaduje neustálou reakci na nové podněty okolí. Nemůžeme se tedy položit do svého každodenního transu, protože musíme sledovat plánek města, přemýšlet, koho oslovit, kde přespat, zajímají nás detaily, které v novém prostředí vidíme. Do odpadkového koše při prohlídce města, které neznáme, těžko narazíme. Svět v tu chvíli vidíme více ve všech barvách, které nám nabízí. V této souvislosti jsou známé postřehy studentů, kteří studovali semestr či dva v zahraničí. To je přesně ta doba, než se jejich bdělost stačila „unavit“. Je pozoruhodné, jak pozitivně takto strávený čas pak hodnotí. Eva, která studovala dva semestry medicínu v Toulouse, k tomu říká: „Tím, že jsem si uvědomovala, že jsem v cizím prostředí, tak jsem daleko více sledovala okolí a tím i svoje možnosti. Pamatuji si, že jsem si každou chvíli opravdu užívala a nikdy se nenudila. Nakonec jsem zde byla velmi úspěšná a myslím, že to bylo díky tomu duševnímu nastavení, které jsem v pražském ukolíbaném způsobu života naznala.

Jenže, jak se k tomuto nastavení dopracovat v každodenním životě? Recept ukazují metody známé z buddhistického učení.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 9/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace