5000
Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Znásilnil mě partner. Domácí násilí, o kterém se nemluví

Znásilnil mě partner. Domácí násilí, o kterém se nemluví

Autor: Mojmír Sedláček | Datum: 31.10.2017 | Vydání: 11/2017

„Bylo mi to úplně jasné – znásilnil mě. Roztrhal mi pyžamo, zmlátil mě. Takhle by to asi udělal nějaký lump na ulici, takže pro mě nebyl rozdíl, že se jednalo o mého manžela. Bylo to prostě znásilnění. Emočně to však bolelo víc. Na znásilnění na ulici se můžete dívat jinak; byla jste prostě na špatném místě ve špatný čas. Máte více způsobů, jak se s tím vyrovnat. Ovšem doma se svým manželem takové nebezpečí nečekáte.“ Takto popsala znásilnění ve vztahu jedna Britka. Nejedná se však o žádnou výjimku.

Znásilnil mě partner. Domácí násilí, o kterém se nemluví

Nejspíš jste tuhle kauzu z poslední doby zaregistrovali. V učebnici pro studenty právnických fakult a Policejní akademie jsou pasáže pojednávající o znásilnění psány poměrně necitlivým způsobem. Média se chytla vybraných odstavců, v nichž se do jisté míry snižuje vliv pachatele vinou situace či třeba alkoholu, což podle kritiků podporuje ustálené stereotypy, že ženy si za znásilnění částečně mohou samy. „Z pohledu oběti, a vlastně ani společnosti, nelze na znásilnění najít nic polehčujícího,“ řekla v rozhovoru pro on-line televizi DVTV forenzní psycholožka Ludmila Čírtková.

Pozor na předsudky

Dlouho přetrvává představa, že znásilnění se dopouští neznámý útočník a oběti výrazně fyzicky ublíží. To je známo jako takzvaný mýtus reálného znásilnění. Procentuální podíl takového typu znásilnění však tvoří pouze 10–15 procent, realita je tedy odlišná. Za hlavní pohnutku k sexuálnímu násilí bývá považován pohlavní pud. „Dnes ale víme, že motivy mohou být úplně jinde. Hovoříme třeba o motivu moci, nenávisti, hostility. Znásilnění nemá co dělat se sexem, jak ho chápeme. Sexuální chování je napojeno na intimitu a vyžaduje blízkost. Znásilnění je primárně agrese, násilí. Sexualizované násilí slouží k ještě většímu ponížení jedince,“ řekla Čírtková. „Typické znásilnění zůstává bez evidentních fyzických zranění, ale o to více ran zanechává na duši.“

Jedna skotská organizace pomáhající obětem znásilnění spustila web „This is not an invitation to rape me“, na němž popisuje různé faktory, které rozhodně neslouží jako výzva ke znásilnění (jak napovídá název). Odtamtud jsme si také vypůjčili zpověď oběti z úvodu článku. Vedle boje s předsudky ohledně vyzývavého oblečení, nejasných signálů či vlivu alkoholu zmiňuje i úlohu intimního vztahu. Můžeme se tam dočíst o několika výzkumech, které znásilnění v dlouhodobém vztahu rozhodně nepodceňují, je však zajímavé sledovat, jak se nasbíraná data v průběhu času proměňují. Dva americké průzkumy z let 1985 a 1990 udávají, že pachateli znásilnění 10–14 procent vdaných žen jsou jejich manželé. Britský výzkum z roku 2002 však hovoří až o 45 procentech znásilněných ze strany partnera, z čehož dvě třetiny byly takto zneužity opakovaně. Takovou proměnu můžeme přičíst nejspíše tomu, že se o tématu mnohem více mluví a zastaralé mýty o tom, že veškerý sex v rámci manželství či dlouhodobého vztahu je bezpochyby konsensuální, berou za své. Ke dvěma zásadním zjištěním dospěla studie švédských psychologů Kerstin Edin a Bo Nilssona. Ti se ptali po osobních zkušenostech devatera žen, jež byly vystaveny násilí ve vztahu.

Většina vnímala sexuální složku vztahu jako prostou povinnost. Či v horších případech i jako cosi vynuceného, k čemu svolily jen proto, aby předešly další agresi ze strany partnera. Druhým podstatným závěrem švédské studie je komplexita, s níž se její autoři setkali. Každá z devíti zneužívaných žen měla odlišnou osobní historii, přístup k partnerovi, strategie vyrovnávání se s těžkými situacemi i potřeby následující po ukončení násilnického vztahu. Autoři proto zdůraznili, že ke každé oběti je třeba přistupovat individuálně a neházet ji do škatulky „další znásilněné“.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 11/2017.


Hodnoťte a doporučte:Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace