5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Rodina a škola

1/2012

Rodina a škola 1/2012

Nina Rutová, 4.1.2012

V lednovém čísle Rodiny a školy najdete několik kritérií a rad k výběru školy pro budoucího prvňáčka. Některá doporučení se pojí s legislativou, jiná souvisejí se subjektivním pohledem rodičů. Jak učit o rodině, když v „příbuzenstvu“ školáků není běžné mít jen jednoho tátu, jednu mámu a jen vlastní sourozence a prarodiče? O tématu můžete přemýšlet nad příspěvkem Jany Staré, která koncipuje výchovu k rodině a rodičovství v učebnicích nakladatelství Fraus. Její pohled nezůstává v časopise osamocený. V ZŠ SION v Hradci Králové začíná výchova k rodině otázkou, co je dnes „normální“, a pokračuje úvahami, co všechno již v různých dějinných epochách „normální“ bylo. „Důležité je často vidět důsledky těchto norem,“ píše ředitel školy Boris Váňa. Máte-li doma potenciálního gymnazistu nebo potenciální gymnazistku, mohou si v časopise vyplnit test obecných studijních předpokladů, který pro nás připravil tým Zkoušek nanečisto. Populárního učitele a šéfa celého týmu Zkoušek nanečisto Petra Husara jsem požádala o rozhovor. Je především o zkušenostech s výukou matematiky, ale také o motivaci k učení. Knihovna Václava Havla bude i letos pořádat esejistickou soutěž. V časopise otiskujeme úryvky z prací oceněných v loňském roce. Studenti psali na téma Komunikační technologie a svoboda projevu – dvě strany jedné mince?

Celý článek

Rodina a škola 1/2012

JAK SE UČÍ O RODINĚ NA ZŠ SION

Boris Váňa, 4.1.2012

Rodina a škola = jeden tým

Celý článek

„DUDR. STEVE“ MARTIN LUHAN

4.1.2012

* Přenesla se tahle vzdělávací všeumětelská role i do tvého života? Volají ti kamarádi a příbuzní, když se ocitnou v úzkých?

Celý článek

ŠKOLA A TOURETTEŮV SYNDROM

Martin Sýkora, 4.1.2012

Děti s TS. Znáte je? Ze školy mají trauma! Jak jim pomoci? O Touretteově syndromu (TS) se v poslední době začíná více hovořit, což je pro děti, které touto nemocí trpí, doslova vysvobození. Škola a TS se příliš nekamarádí a nemocné děti mají ve škole většinou značné problémy.

Celý článek

EGYPTSKÉ ŠKOLSTVÍ ŘEŠÍ PODOBNÉ PROBLÉMY JAKO MY

Tomáš Habart, 4.1.2012

Když šéfredaktorka Rodiny a školy ode mne slyšela, z jakého důvodu mám zanedlouho odletět do Egypta, objednala u mne reportáž. Bylo jí totiž divné, že zástupce z Česka může předávat zkušenosti z neuralgického bodu našeho školství – z inkluzivního vzdělávání. Kromě reportáže se proto dočkáte i objasňujících vsuvek.

Celý článek

KVARTA: ČAS NA ZMĚNU

Anna Vedralová, 4.1.2012

Co může přimět člověka (tedy studenta) opustit základní školu a zkusit víceletý gympl? Když jsem odcházela ze základky, vybrala jsem si gymnázium hlavně proto, že se nebudu muset tak brzo rozhodovat, kam dál. Už na základce jsem dělala sciotesty, což mě zbavilo přijímaček a přestup byl celkem rychlý. Jenže ty tři roky a pár měsíců k tomu byly poměrně „krátké“ a jednotvárné.

Celý článek

ŠESTÁ TŘÍDA, NEBO PRIMA?

Dana Tvrďochová, 4.1.2012

Rodiče obvykle chtějí pro své dítě to nejlepší. Nejlepší hračky, nejlepší kamarády a také nejlepší vzdělání. Jak to ale udělat, aby to, co si myslíme, že je pro dítě nejlepší, pro něj opravdu nejlepší bylo?

Celý článek

UMĚNÍ ČÍST JE UMĚNÍ KLÁST CHYTRÉ OTÁZKY!

Markéta Breníková, 4.1.2012

UČÍME SE S DĚTMI:

Celý článek

OTÁZKA PRO

4.1.2012

ŠÁRKU KVASNIČKOVOU, UČITELKU MATEMATIKY A FYZIKY GYMNÁZIA NA ZATLANCE

Celý článek

CO TO JE TEST OSP?

4.1.2012

Jedná se o test uzavřených otázek. Všechny otázky jsou s nabídkou odpovědí. Otázky by měly být voleny tak, aby odhalily jiné schopnosti a dovednosti žáka než ty, co vyučují běžné školní předměty. Mělo by tak jít o test, na který se nelze připravit. Samozřejmě lze oprávněně pochybovat, zda lze něco jako „studijní předpoklady“ měřit. A zda případné změřené předpoklady nějakým způsobem ukazují, jak žák bude ve studiu na střední škole úspěšný.

Celý článek

BEZ PŘIJÍMAČEK SE TO V ČESKU NEOBEJDE

Vít Beneš, 4.1.2012

Jako rodiče letošních páťáků a sedmáků jistě víte, že přihlášku na víceletá gymnázia je možné podat současně na tři školy, a to do 15. března 2012. Státní formulář přihlášky vám jistě poskytne vaše základní škola a je také obvykle ke stažení na stránkách gymnázií.

Celý článek

DOMOV

Dagmar Kopřivová, 4.1.2012

V této rubrice chceme dát prostor k vyjádření dětem. Ve spolupráci s učiteli ve třídě se jich budeme ptát, jak vidí různá témata nebo pojmy jako láska, učení, přátelství, peníze… Začínáme pojmem domov, který děti měly vyjádřit jen několika slovy, vystihnout to nejdůležitější, co pro ně domov znamená a co v něm mají nejradši. Své odpovědi napsaly do obrázku domečku podle zadání paní učitelky (viz níže). Za spolupráci děkujeme druhákům ze ZŠ Chvalšiny.

Celý článek

JAK UČIT O RODINĚ

Jana Stará, 4.1.2012

Jak vést a vychovávat děti k rodině a rodičovství, když velké množství dětí je již na prvním stupni z rodin neúplných? Autorka článku je spoluautorkou ve Frankfurtu oceněné prvouky pro druhé třídy. Seznamuje nás s „novým“ myšlením o rodině, které se odráží také v koncepci již vydaných učebnic. Z jejího článku se zrodila také anketní otázka do příštího čísla: Má učitel při rodinné výchově vycházet ze zkušeností dětí?

Celý článek

HLAVNÍ VYUČOVACÍ NÁSTROJ JE MOTIVACE

Nina Rutová, 4.1.2012

PETR HUSAR je dnes pravděpodobně jedním z nejznámějších českých učitelů. V roce 1990 začal vést v pražském Gymnáziu Na Zatlance ZKOUŠKY NANEČISTO, a tak také pojmenoval firmu, která nabízí přípravu ke zkouškám na všechna gymnázia a všechny typy středních škol. Díky němu se řada školáků cítí u zkoušek bezpečněji. Kromě vedení firmy stále učí.

Celý článek

JAK JSME VYBÍRALI ŠKOLU

Pavel Košák, 4.1.2012

Dcera dosáhla pěti let, a tak nám nastal čas hledání školy. Žena je učitelka na mateřské, takže z finančních důvodů vyřazujeme z detektivního pátrání školy soukromé. Zato společně se ženou, jejími kolegyněmi a mými kolegy vedeme hodiny debat o tom, jaká je ta nejlepší škola, a vyslechneme si desítky nevyžádaných rad, jak ji správně hledat.

Celý článek

NEJLEPŠÍ ŠKOLA PRO VAŠE DÍTĚ

4.1.2012

Blíží se zápisy do základních škol a pro rodiče budoucích prvňáčků bude výběr vhodné základní školy stěžejní. Co všechno by měla kvalitní škola splňovat a jaká očekávání mají rodiče?

Celý článek

BRÁNA DO SVĚTA E-LEARNINGU

Mgr. Stanislava Tupá, 4.1.2012

MŠMT uveřejnilo na svých internetových stránkách pozvánku na odbornou diskusi u kulatého stolu pro maximálně osmdesát účastníků na téměř silvestrovský termín 29. 12. 2011. Jedním z diskutovaných záměrů byl kontroverzní projekt Brána do světa e-learningu za 60 milionů korun.

Celý článek

KRÁTKÉ GLOSY

(N. R.), 4.1.2012

PLOŠNÉ TESTOVÁNÍ MINISTRA DOBEŠE JAKO TUNEL?

Celý článek

JE SPRÁVNÉ, ŽE O ŘEDITELI ROZHODUJÍ ZŘIZOVATELÉ Z OBCÍ A KRAJŮ?

4.1.2012

ING. IVO MIKULÁŠKA, ŘEDITELE ZÁKLADNÍ A MATEŘSKÉ ŠKOLY DOBRONÍN

Celý článek

1 2 
6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy